BLOGS

President of the Entrepreneur and Employer Association (ZPP) and a partner in the MMT Management agency. An underground publisher and activist in the 1980s. From 1989 to 1996 he lived in the United States, where he was editor-in-chief of the Dziennik Chicagowski and Kurier newspapers for Polish expats. After returning to Poland, he became sales director for the RMF FM radio station. In 1997 he established a training company called Midwest ITSE. In 2000, he founded the MMT Management agency and in 2010, the Entrepreneur and Employer Association. He is an active commentator on public affairs.

Subskrybuj kanał RSS
STORIES BY AUTHOR

Cezary Kaźmierczak

APEL DO SENATORÓW PIS W SPRAWIE ZNIESIENIA LIMITU 30-KROTNOŚCI ZUS

2017-11-27

Warszawa, 27.11.2017

 

APEL DO SENATORÓW PIS W SPRAWIE ZNIESIENIA LIMITU 30-KROTNOŚCI ZUS

 

Szanowne Panie i Szanowni Panowie, Senatorowie,

Zwracam się do Państwa z apelem o powstrzymanie zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. Zmiana, o zatrzymanie której apeluje, jest procedowana  - w momencie gdy większość firm ma już zaplanowane budżety płacowe i większość z nich nie będzie w stanie ich już zmienić. Ucierpią na tym wyłącznie pracownicy – z bólem rodząca się i ciężko pracująca klasa średnia, która w zasadzie w całości poniesie koszty tej regulacji Firmy bowiem nie są przygotowane na rewizje planów i budżetów z dnia na dzień. Wszelkie gwałtowne zmiany są niekorzystne dla gospodarki a tym samym dla Polski. W moim przekonaniu wprowadzenie tak istotnych zmian z dnia na dzień podważa też zaufanie do państwa, które do nadmiernych w naszym kraju niestety nie należy.

Ponadto tak naprawdę nie odbyła się w tej sprawie rzetelna debata publiczna, która pozwoliłaby przybliżyć krótko i długookresowe skutki tej zmiany. Przede wszystkim należy się zastanowić nad:

- Jednym z celów polityki demograficznej jest powrót Polaków z Zachodu. Wielokrotnie o to różni przedstawiciele rządu apelowali. Osoby, które wyjechały z Polski uczyniły to m.in. z powodu drastycznego opodatkowania najmniejszej działalności gospodarczej i najniższych płac. Podczas pobytu na Zachodzie zdobyli wiedzę, doświadczenie, zaczęli więcej zarabiać – i teraz dowiadują się, że jak wrócą – zostaną obłożeni dodatkowym podatkiem. Wprowadzenie tej regulacji będzie czynnikiem powstrzymującym powroty.

- Jedną z czołowych grup, których dotknie ten nowy podatek są informatycy, pracownicy sektora nowych technologii, specjaliści. Obłożenie tej akurat grupy wyższym podatkiem spowoduje wyjazd części z nich na Zachód. Pamiętajcie – akurat na nich czekają tam z otwartymi rękami!

- Kolejną istotną grupą, którą dotknie ta regulacja jest sektor publiczny i urzędnicy państwowi. Pytam na poważnie: czy naprawdę uważacie, że ci ludzie powinni zarabiać jeszcze mniej???  Już w tej chwili menedżerowie sektora publicznego, wybitni specjaliści z tej grupy zarabiają 3-5 razy mniej niż w sektorze prywatnym! Jeśli im się nie podwyższy znacząco wynagrodzeń, to będzie miało to fatalne skutki dla państwa, a Wy chcecie jeszcze je obniżać!

- Wpływy do budżetu pięknie wyglądają w arkuszu kalkulacyjnym. Nie będzie ich w takim wymiarze – poza sektorem publicznym wiele z osób ominie tą regulację w stosunkowy łatwy sposób. Nie wierzcie we własną propagandę! Polski „system” podatkowy ma dziury większe niż największy ser szwajcarski. Ponadto – to co w jednym miejscu ludziom zabierzecie – częściowo oddacie w innym: w postaci niższych wpływów z PIT.

Sprawa ma też wymiar polityczny, nad którym też warto się chwilę pochylić. Nikt nie wygrał wyborów bez zgarnięcia choć części centrum – a będzie to ewidentne i oczywiste złamanie obietnicy wyborczej, skierowanej do tej właśnie grupy. Wszyscy słyszeli – nie będziemy podnosić podatków. Naprawdę - wiara, że w czasie kampanii  2019 pojawi się ktoś o geniuszu porównywalnym z Milerem i Palikotem, kto Wam aż tak pomoże, jest zdecydowanie na wyrost. Geniusz nie jest zjawiskiem częstym.

W moim przekonaniu sprawa wymaga dyskusji i rozważenia. Wielokrotnie apelowaliśmy o całościową zmianę systemu podatkowego, a nie łatanie i cerowanie czegoś, czego zacerować się nie da. Apeluję o powstrzymanie wprowadzenia tej dziurawej i szkodliwej łaty i rozpoczęcie poważnych prac nad stworzeniem nowego systemu podatkowego.

Z poważeniem,

Cezary Kaźmierczak

Prezes

twitterfacebookwykopKontakt e-mail
SEE PREVIOUS NOTES
NEWSLETTER

By providing your e-mail address, you agree to receive information from WEI.

OUR BLOGGERS