BLOGS

President of the Entrepreneur and Employer Association (ZPP) and a partner in the MMT Management agency. An underground publisher and activist in the 1980s. From 1989 to 1996 he lived in the United States, where he was editor-in-chief of the Dziennik Chicagowski and Kurier newspapers for Polish expats. After returning to Poland, he became sales director for the RMF FM radio station. In 1997 he established a training company called Midwest ITSE. In 2000, he founded the MMT Management agency and in 2010, the Entrepreneur and Employer Association. He is an active commentator on public affairs.

Subskrybuj kanał RSS
STORIES BY AUTHOR

Cezary Kaźmierczak

Dziewczęta i Chłopięta, Aptekarze! (albo) Śmierć Frajerom!

2017-05-17

Ustawa rodem z najlepszych lat Centralnej Komisji Planowania w PRL pod potoczna nazwa "Apteka dla Aptekarza" wchodzi w życie. Po niewiątpliwie gruntownej i jeszcze bardziej głebokiej analizie podpisał ją Prezydent.

Było wesoło, teraz będzie ciekawie. Pieszczoty sie skończyły, dziewczęta i chłopięta!

Monopol państwowy jest niewydolny. Prywatny zaś bardzo wydolny. Zatęsknicie do starych, dobrych czasów.

Każdy aptekarz zgodzi się ze mną raczej na pewno, że nieoprocentowany kredyt kupiecki to bardzo dobra rzecz jest. Pozwala na duża skalę utrzymywać zapasy. Nieco gorszy jest oprocentowany kredyt kupiecki - prawda? Jak sądzicie? Już w mają czy dopiero w czerwcu Wasza Wspaniała Hurtownia oprocentuje Wam ten kredycik, w który wcześniej tak chętnie w Was wpinała? No i ile to będzie wyżej od średniego oprocentowania kredytów bankowych?  Bo że wyżej to napewno - pytanie ile wyżej?

Ja obstawiam jednak czerwiec, choć wiem, że chciwość nie zna granic. No a oprocentowanie to będą testować tak od 6 do 12% i wybiorą najbardziej efektywne. Tak, żeby Wam na koniec ze dwa tysiące z tej apteki zostało!

A teraz kolejna rzecz. jak sądzicie kiedy Pan Kamienicznik sie zorientuje, ze licencje macie na konkretny adres i jest ona ważna tylko na ten adres? Obstawiam, że najbardziej tępemu zajmie to kwartał. Oczekujcie zatem pisma lub wizyty Pana Kamienicznika z podwyżką czynszu. Konkretną. Bardzo konkretną - najbardziej zachłanni podwoją Wam lub nawet potroją czynsz!

Już te dwie rzeczy powodują, że staniecie sie niewolnikami swoich niesprzedawalnych "biznesów", z których wszystkie zyski przejmie Hurtownia i Kamienicznik, a wy - ponosząc całą odpowiedzialność, całym majątkiem osobistym - będziecie tyrać po 16 godzin, żeby zapłacić czynsz i odsetki. Splacicie kredyciki kupieckie z odsetkami do ostatniego grosika. Ostatniego. A jak nie to Hurtownia zabierze wam mieszkanie! Aż mi Was szkoda.

P.S.

Mam pytanie do Was - czy Hurtownia bardzo nalegała, żeby aptek nie można było prowadzić jako Spółki z ograniczona odpowiedzialnością, tylko jako działalnośc gospodarczą? Ta druga forma powala bowiem ogolić przedsiebiorcę do gołej skóry, z całego majątku jaki posiada. Naprawdę daliście sobie to wcisnąć? Jest to - niestety - najlepszy dowód, że wykształecenie farmaceutyczne jest daleko niewystarczające do prowadzenia biznesu.

twitterfacebookwykopKontakt e-mail
SEE PREVIOUS NOTES
NEWSLETTER

By providing your e-mail address, you agree to receive information from WEI.

OUR BLOGGERS