BLOGI

Prezes WEI. Twórca takich tytułów jak „Newsweek Polska”, „Forbes Polska” . Zaczynał swoją pracę zawodową w Stanach Zjednoczonych. Po studiach na University of Houston współpracował z Newsweekiem i Washington Post. Po powrocie do Polski kolejno pełnił funkcje dyrektora anteny RMF, zastępcy naczelnego „Wprost” a następnie naczelnego „Newsweek Polska” i „Forbes”. Wiceprezesa wydawnictwa Polskapresse. Następnie redaktora naczelnego Dziennika Gazeta Prawna i Rzeczpospolitej.

Subskrybuj kanał RSS
POZOSTAŁE WPISY AUTORA

Tomasz Wróblewski

Europa potrzebuje Trumpa jak nigdy

2017-05-25

Trump nie był pierwszym który bił na alarm, że Europa musi więcej wydawać na zbrojenia jeżeli ceni sobie swoją wolność.  Ale trzeba było tego nieokrzesanego brutala i nieprzewidywalnego noworysza, żeby Europa usłyszała. Trump nie prosił, nie przekonywał, tylko oznajmił, że NATO straciło sens. Nie żeby wróg zniknął, przeciwnie. Rosyjski apetyt rósł z każdą kolejną redukcją zbrojeń w Europie. Zniknęła tylko wola walki. Trump nie mniej nie więcej tylko oznajmił – walcie się. Nie płacicie, to ja wychodzę.

Trzy lata temu na szczycie  przywódców Unii Europejskiej Obama apelował, że obrona europejskich wartości nie może ograniczać się do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Sześć lat temu sekretarz obrony Robert Gates ostrzegał przywódców NATO, że rządy w Ameryce za chwilę przejmą politycy - "ci, dla których zimna wojna nie była życiowym doświadczeniem, którzy nie wyciągnęli z tego żadnych wniosków” i za chwile zaczną zadawać pytania o sensowność NATO a zwłaszcza ogromnych wydatków jakie ponoszą amerykańscy podatnicy. Dokładnie 20 lat temu Madleine Albright w Pradze mówiła, że to już najwyższy czas, żeby ustabilizować wydatki na poziomie deklarowanych 2 proc. PKB. Powołała nawet komisję intelektualistów "Znaczenie zbrojeń dla budowy solidarności europejskiej w czasach pokoju”. Skończyło się konferencją na uczelni Sorosa czy jakiejś takiej. Dużo słów, które nie robiły wrażenia.

Przeciwnie Niemcy, Francja, Holandia kontynuowały swoje cięcia i zachodziły w głowę czy może da się lepiej to wojsko wykorzystać do robót publicznych. W środę szef NATO Jens Stoltenberg spotkał się z dziennikarzami w Brukseli i pochwalił administrację Trumpa za przykład, prezentując budżet zwiększający wydatki wojskowe w Europie o 40 procent. W kolejce stają - Francja, Niemcy, ba nawet Włochy gotowe wypełniać swoje dzienniczki, bo nie sposób inaczej nazwać obowiązkowe od teraz sprawozdania każdego z państw NATO w sprawie podnoszenia wydatków i co równie ważne  - struktury wydatków.

Można? Można. Z terrorem też się uda, byle problemu islamskich terrorystów nie zostawiać tym razem ekspertom od odróżniania złego islamu od dobrego i rozumienia rozterek młodych zamachowców.

 

  

twitterfacebookwykopKontakt e-mail
ZOBACZ STARSZE WPISY
NEWSLETTER

Podając swój adres e-mail, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od WEI.

NASI BLOGERZY