BLOGI

Przedsiębiorca, specjalista do spraw komunikacji, laureat wielu nagród za kampanie PR i marketingowe. Mieszkał we Francji. Izraelu i USA. W latach 90. dziennikarz "Życia" TVP i szef redakcji sieci Radia Plus. Szef gabinetu ministra finansów, przez wiele lat dyrektor Biura Komunikacji w Polkomtel. Autor "Brzytwy Ockhama" - powieści nominowanej do Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus".

POZOSTAŁE WPISY AUTORA

Dariusz Matuszak

Jak zlikwidować PIT

2016-12-13

Wiadomo, że podatek dochodowy od osób fizycznych jest niemoralny i nieefektywny. W związku z tym, że jest niemoralny i nieefektywny, to utrzymywanie go jest głupie i szkodliwe. W 2015 roku zebrano tego haraczu ok 85 mld złotych. Wydatki na to łupienie wyniosły ok 4 mld (nie uwzględniam wydatków po stronie pracodawców i pracobiorców, lecz tylko te po stronie państwa). Z tych 85 miliardów mniej więcej 60 wpłacili emeryci, renciści i pracownicy sektora publicznego (budżetówka, samorządy i takie tam). Krótko mówiąc za jedyne 3 miliardy (3/4 od 4 wydanych na łupienie) państwo przełożyło sobie z kieszeni do kieszeni (żadne tam państwo, tylko podatnicy). Program 500 + kosztuje w tym roku ok. 17 mld, w przyszłym będzie więcej. Tak więc 60 + 3 + 17 = 80 (pomijam koszty operacyjne wprowadzenia 500 +).

Wystarczy więc z wypłat z rent, emerytur, płac sektora publicznego zamiast brutto zrobić netto. Po co emerytowi na kwitku informacja, że emerytura wynosi 1600 skoro i tak dostaje 1300? Tylko wychodzi z nerw. Sektor prywatny robi co chce - niech sobie negocjują, pracownicy w większości na rękę dostaną to, co mieli brutto. Likwidujemy program 500 +. Stratni mogą być tylko niektórzy pracownicy sektora publicznego. Jest ich ok. 21% ogółu zatrudnionych. Z tego trzeba odliczyć bezdzietnych, tych co mają 1 dziecko, lub dzieciarnię powyżej 18 lat.  Po jednej stronie mamy więc 85 mld wpływów z podatku, po drugiej koszty przekładania z kieszeni do kieszeni i złudne wrażenie, że od tego coś przybyło oraz koszt 500+. Tak więc 85 - 80 = 5. Te brakujące 5 z łatwością odzyskamy z VAT (ludność na coś wyda te niezłupione pieniądze. Jeśli na wódkę, to zysk budżetu będzie jeszcze większy). Oczywiście Polsce nie trafi się na tyle mądry rząd, by to przeprowadzić.

Dziękuję

Kurtyna

Oklaski

twitterfacebookwykopKontakt e-mail
ZOBACZ STARSZE WPISY
NEWSLETTER

Podając swój adres e-mail, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od WEI.

NASI BLOGERZY