BLOGI

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Właściciel firmy zajmującej się doradztwem, wspieraniem zarządzania, komunikacją marketingową oraz szkoleniami. Panelista oraz organizator seminariów, szkoleń i konferencji, autor publikacji, komentarzy eksperckich w mediach krajowych, regionalnych i specjalistycznych.

Subskrybuj kanał RSS
POZOSTAŁE WPISY AUTORA

Zbigniew Sulewski

Komunikat w teoretycznym państwie

2014-06-18

W całej sprawie z nagraniami polityków dostrzegam jedną rzecz, która wyróżnia je od poprzednich tego typu afer. Mianowicie tym razem nie tylko upubliczniono nagrania, ale poinformowano, że są następne. I wymieniono nawet nagrane osoby: wicepremier Małgorzatę Bieńkowską, szefa CBA Pawła Wojtunika, ministra Pawła Grasia, prezesa NIK- u Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz przedsiębiorcę Jana Kulczyka (ale o tego ostatniego chyba najmniej tu chodzi). Dlatego przypuszczam, że sprawcom nagrań chodziło o wystosowanie komunikatu: „Zróbcie to, czego żądamy, bo inaczej udostępnimy inne nagranie (lub nagrania)”.

Komunikat został wysłany do wymienionych nagranych osób bądź też do kogoś z ich otoczenia (np. do premiera Donalda Tuska). Żeby przekonać, że nie blefują, organizatorzy szantażu udostępnili część nagrań, pokazując, że dysponują ostrą amunicją. Jeżeli moje przypuszczenia są słuszne, to na taśmach, których dotąd nie poznaliśmy są rzeczy znacznie bardziej kompromitujące niż na nagraniu rozmowy prezesa Belki z ministrem Sienkiewiczem.

Co mieliby zrobić adresaci komunikatu? Można przypuszczać, że chodzi o działania polityczne, gospodarcze (np. wprowadzenie jakiegoś rozwiązania legislacyjnego) bądź ze sfery polityki zagranicznej. Jeśli nie doczekamy się publikacji kolejnych nagrań, to prawdopodobnie będzie to oznaczać, że żądanie zostało spełnione.

Inna możliwość to taka, że uda się schwytać sprawców całego zamieszania i wtedy nie trzeba będzie spełniać ich żądań. Ale w państwie, które istnieje teoretycznie jest to możliwość teoretyczna.

twitterfacebookwykopKontakt e-mail
ZOBACZ STARSZE WPISY
NEWSLETTER

Podając swój adres e-mail, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od WEI.

NASI BLOGERZY