BLOGI

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Partner w agencji MMT Management. W latach 80. podziemny wydawca i konspirator. Lata 1989-1996 spędził w Stanach Zjednoczonych, gdzie był m.in. redaktorem naczelnym polonijnego Dziennika Chicagowskiego oraz Kuriera. Po powrocie do Polski został dyrektorem sprzedaży Radia RMF FM, a następnie, w 1997 roku założył firmę szkoleniową Midwest ITSE. W 2000 roku założył agencję MMT Management, zaś w 2010 roku Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Jest aktywnym komentatorem i uczestnikiem życia publicznego.

Subskrybuj kanał RSS
POZOSTAŁE WPISY AUTORA

Cezary Kaźmierczak

SĄDY. SIĘ NIE ZNAM, TO SIĘ WYPOWIEM...

2017-12-20

Nie wiem kto do końca ma rację w sporze o sądy, choć bardziej wierzę PIS niż korporacji, która traci wyłączność i przywileje. Za diabła też nie rozstrzygam czy to konstytucyjne, czy nie. Nie wiem. Mam jednak dwie wątpliwości natury systemowej - nie prawnej.

Pierwsza. "Wygaszenie kadencji sędziów". Uważam, że to błąd i to bynajmniej nie z uwagi na tych sędziów. Tylko mam wątpliwość czy jak się zmieni władza - to będzie kolejne "wygaszenie", a potem "kolejne"? Innymi słowy: czy sądownictwo trafi do puli łupów przejmowanych przez tych, co wygrali wybory? Warto o tym pomyśleć i być ostrożnym, bo mechanizmów, które to uniemożliwią zaszyć się (chyba) nie da.

Druga. Poważniejsza. Skarga Nadzwyczajna. Czy to aby nie wykluczy polskiego systemu prawnego z międzynarodowego obrotu prawnego. Ja na przykład nie wyobrażam sobie Sędziego w USA, który uzna jakikolwiek polski wyrok, jak się dowie - spokojnie, strona przeciwna poinformuje - że ten wyrok nie jest OSTATECZNY i można go jeszcze zmienić. Może to doprowadzić do MEGA absurdalnej sytuacji, w które sądy w USA będą honorowały wyroki sądów po procedurze Skargi Nadzwyczajnej!

Wszystko to grozi poważnymi konsekwencjami i nie ma co rechotać, że sędzia ukradł wiertarkę, Tuleya na pasku Krzywonos i Sędzia Sądu Najwyższego ubowiec - tylko poważnie się nad tym pochylić. Jak będzie w Europie nie wiem, bo słabo znam, ale mogę zagwarantować, że sędziowie amerykańscy nie będą uznawać wyroków, które można jeszcze zmienić.

twitterfacebookwykopKontakt e-mail
ZOBACZ STARSZE WPISY
NEWSLETTER

Podając swój adres e-mail, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od WEI.

NASI BLOGERZY