BLOGI

Prezes Fundacji Republikańskiej, przedsiębiorca, wykładowca akademicki. Ma doświadczenie w sektorze pozarządowym, biznesie, nauce. Nie był jeszcze urzędnikiem i póki co być nie zamierza. Współtworzył firmę Invent Grupa Doradztwa i Treningu, pracował w Szkole Liderów, Uniwersytecie Warszawskim. Infekuje polityków dobrymi pomysłami, współautor raportów i analiz opracowanych w Fundacji Republikańskiej. Angażuje się w sprawy publiczne z myślą o trzech córkach i żonie, z wiarą że będą żyły w lepszym miejscu.

Subskrybuj kanał RSS
POZOSTAŁE WPISY AUTORA

Marcin Chludziński

Słów kilka o niskich kosztach pracy według ministra Szczurka

2014-05-05

W ostatnim czasie przedstawiciele rządu, szczególnie minister Mateusz Szczurek w publicznych wypowiedziach używają argumentu o niskich podatkach i kosztach pracy w Polsce. Cytat z wywiadu w Dziennik Gazeta Prawna z 7.02.2013: „Sam poziom opodatkowania i oskładkowania w Polsce jest niski. W 2014 r. będzie ono najniższe od 20 lat. I jesteśmy obecnie na 7. miejscu od dołu w całej Unii Europejskiej. Trzeba więc wyraźnie powiedzieć, że Polska nie jest krajem wysokich podatków.” (tutaj cały wywiad: http://forsal.pl/artykuly/776128,mateusz-szczurek-sektor-prywatny-nie-zawsze-jest-lepszy-od-publicznego.html)


Warto przyjrzeć się bliżej tym twierdzeniom. Są one prawdziwe, ale tylko w części. W Polsce mamy jedne z niższych stawek podatkowych i z tym trudno polemizować, większy problem jest z ich jasnością, orzecznictwem, uznaniowością aparatu skarbowego oraz z liczbą różnorakich  podatków i co raz większą liczbą tytułów do ich odprowadzania. Bałbym się jednak razem z podatkami wrzucać do jednego worka kosztów pracy. Według danych Eurostatu, zgadza się, że w Unii Europejskiej Polska ma jedne z najniższych kosztów pracy – niższe mają tylko Litwa, Łotwa, Bułgaria i Rumunia. Mimo oficjalnym statystyk Eurostatu, pozapłacowe koszty pracy są zdecydowanie wyższe a pozycja Polski jest zdecydowanie gorsza niż pokazywałby ranking. Przyczyna jest prosta, Eurostat nie wliczył do kosztów pozapłacowych kosztów ubezpieczeń teoretycznie ponoszonych przez pracownika, które de facto są podatkiem – należy je odprowadzić, robi to pracodawca, a „księgowe” określenie płatnika nie zmienia charakteru tej daniny. Eurostat nie bierze pod uwagę, że każdy pracownik musi przecież opłacić „swoją” część składek, której w rzeczywistości i tak do ręki nie dostaje, bo odprowadza je do budżetu państwa pracodawca. Po uwzględnieniu tych kosztów, obciążenie kosztów pracy wzrasta do 41%. Z danych  Eurostatu wynika, że pracodawca ponosi średni koszt zatrudnienia w wysokości 7,40 euro/godzina. Z tego 1,20 euro płaci w formie podatków i składek, a 6,20 euro dostaje pracownik. Jednak tylko w teorii, bo z jego części 1,81 euro także jest odprowadzane przez pracodawcę na podatki i składki. Pracownik w teorii zarabia więc 7,40 euro na godzinę, a dostaje tylko 4,40 euro. 3,01 euro każdej godziny dostaje państwo w różnych formach.


Poniższe porównanie przedstawia różnice w koszcie pracodawcy dla obu form zatrudnienia przy stałym wynagrodzeniu netto pracownika w wysokości 3600 zł. Prawdopodobnie w statystykach Eurostatu nie zaliczono kosztów ubezpieczeń i NFZ po stronie pracownika stąd nasza dobra pozycja w rankingu.


Struktura kosztów                                Umowa o pracę               Umowa o zlecenie


Kwota płacona przez pracodawcę        6 122,81                               5 807,25

- Fundusz Pracy i Fundusz GŚP          129,31                             122,65

- ZUS                                              922,43                            874,89*

Wynagrodzenie brutto pracownika      5 071,07                                4 809,71

- ZUS emerytalny                                494,94                         469,43

- ZUS rentowy                                         76,07                       72,15

- ZUS chorobowy                                      124,24                       0,00

- NFZ                                                      393,82                       384,13

- Zaliczka na podatek dochodowy                382                           284,00

Wynagrodzenie netto pracownika                     3 600,00                         3 600,00

Źródło: opracowanie własne.


Negocjacje płacowe między pracownikiem i pracodawcą dotyczą na ogół wynagrodzenia netto, bo to jest cała istota pracy. Wliczają pełne koszty ubezpieczeń zarówno po stronie pracodawcy i pracownika, możemy jedynie „pochwalić” się niskim kosztem wynagrodzeń, a pozapłacowe koszty pracy pozostają bardzo wysokie.


Podsumowując, można powiedzieć o niektórych niskich podatkach w Polsce, niskich wynagrodzeniach i bardzo wysokich pozapłacowych kosztach pracy.

twitterfacebookwykopKontakt e-mail
ZOBACZ STARSZE WPISY
NEWSLETTER

Podając swój adres e-mail, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od WEI.

NASI BLOGERZY