Projekty

Index of Economic Freedom

Index of Economic Freedom

Indeks Wolności Gospodarczej wydany przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal został opublikowany w Polsce przy pomocy strategicznego partnera jakim jest Warsaw Enterprise Institute. Od 20 lat fundacja The Heritage oraz The Wall Street Journal dostarczają ekonomiczne dane na temat..

Indeks Wolności Gospodarczej wydany przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal został opublikowany w Polsce przy pomocy strategicznego partnera jakim jest Warsaw Enterprise Institute.
Od 20 lat fundacja The Heritage oraz The Wall Street Journal dostarczają ekonomiczne dane na temat wolności
i dobrobytu.
Na Indeks Wolności Gospodarczej składają się takie elementy jak: wolność gospdarcza, fiskalna, finansowa, monetarna, inwestycji, handlu oraz wydatki publiczne i prawo własności.

Wskaźnik wolności gospodarczej dla świata wynosi 59 ,6 punktów i jest tylko o jedną dziesiątą punktu powyżej średniego wyniku z 2012 roku. Jest lepiej ale od osiągnięcia największego poziomu wolności w 2008, wolność gospodarcza systematycznie jest ograniczana.
Wśród 177 krajów w rankingu 2013 lepsze wyniki wobec roku poprzedniego uzyskało 91 krajów, gorszewyniki ma 78 państw.
Na plus należy zaliczyć, że globalna średnia wydatków rządowych jest niższa. Niestety, niższe wydatki państw zostały połączone z dalszą regulacją. Wiele pastw podniosło płace minimalne i usztywniło rynek pracy.
Polska zajęła 57 miejsce na świecie (na 177 badanych krajów) i w porównaniu do ubiegłego roku awansowała o 7 miejsc.

Raport do pobrania


Kontakt: Marcin Nowacki
m.nowacki@wei.org.pl

twitterfacebookwykopKontakt e-mail
 
NEWSLETTER

Podając swój adres e-mail, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od WEI.