Ptasiterroryści

Doceniasz tę treść?

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zgłosiło szkodę w środowisku. 50 par rybitwy rzecznej (sterna hirundo) oraz 1 para ostrygojada (haematopus ostralegus) zagnieździły się w maju 20I3 roku na jednej z trzech barek górno-pokładowych, zacumowanych przy awanporcie śluzy żeglugowej we Włocławku powyżej tamy.

Szkoda wystąpiła w terminie pomiędzy 4 a 30 czerwca 2013 roku kiedy to doszło do uruchomienia i odpłynięcia barki. I teraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska poszukuje sprawcy szkody w środowisku wywołanej uruchomieniem i odpłynięciem barki.

Dotąd pracownicy mogli zrobić strajk okupacyjny na barce i nie pozwolić właścicielowi nią pływać. Teraz jeszcze sterna hirundo jak się zdecyduje złożyć jaja na barce może doprowadzić jej właściciela do bankructwa bo nie będzie mógł z niej korzystać gdy rozpocznie się sezon.

Rozumiem, że gdyby miłośnik przyrody się zorientował między 4 a 30 czerwca, że właściciel chce uruchomić barkę i nią odpłynąć wezwałby policję i mu nie pozwolił. W zasadzie nawet samo wejście właściciela na barkę mogłoby już wyrządzić szkodę w środowisku, więc policjant nie powinien go wpuścić. Nie sprawdziłem, ale podejrzewam, że właścicielowi barki odszkodowanie nie będzie przysługiwało. Więc może mu zabraknąć na jedzenie dla dzieci. Ale ssak homo sapiens nie jest objęty programem ochrony środowiska i traktuje się go gorzej niż ptaka haematopus ostralegus.

W zeszłym roku jakaś fringilla coelebs (zięba) uwiła sobie u mnie gniazdko na stosie drewna kominkowego. Szkoda mi go było niszczyć więc zamówiłem nową partię. Mieszkam w lesie i ptaki które „budzą mnie tłukąc się do okien” mają swoje prawa. Ale gdyby ptaszyna uwiła sobie gniazdko przed drzwiami wejściowymi to bym nie był taki wyrozumiały. A jakby jakiś ekoterrorysta kazał mi do domu przez taras wchodzić, to bym poszczuł psami.

Są gdzieś granice, które obrońcy przyrody, do której z jakichś powodów nie zaliczają człowieka, nagminnie przekraczają. I ciągle nie umiem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to tylko zwykła głupota jest, czy jeszcze coś innego.

Inne wpisy tego autora