The property of the OFE

Doceniasz tę treść?

Z Najlepszego Ministra Finansów Europy Wschodzącej zacząłem się natrząsać zanim został Prawie Najlepszym Ministrem Finansów w Europie i nawet zanim został Najlepszym ministrem Finansów w Europie. A nawet zanim został Ministrem Finansów i jako kandydat wypowiadał się na temat zniesienia „podatku Belki”. A potem jak już jako Minister Finansów, ale jeszcze nie Najlepszy w Europie, powiedział, że „polski system podatkowy nie wcale zły” i nie trzeba go zmieniać, a potem jak dodał, że „rząd nie zajmuje się teoriami dawno zmarłych ekonomistów”.

I wtedy byłem „opozycyjnym ekonomistą” jak stwierdził Kandydat na Przewodniczącego Komisji Europejskiej Donald Tusk.

Z pewnym rozbawieniem czytam więc teraz, że coraz więcej jest krytyków aktualnie jeszcze Najlepszego Ministra Finansów Europy Wschodzącej. I nawet Agencja Reuters po raz kolejny domaga się jego dymisji.

www.reuters.com/article/2013/10/08/poland-minister-idUSL6N0HX21920131008

Krytycy koncentrują się oczywiście na OFE. Nie na katastrofie budżetu, nie na rosnącym deficycie, nie na solidarnej odpowiedzialności podatników, nie na podwyżkach podatków! Co tam! OFE są najważniejsze!

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych wysłała do przewodniczącego Komisji Europejskiej Manuela Barroso, innych komisarzy i dyrektorów Komisji, do OECD, MGW, Banku Światowego i MOP list ze skargą na polski rząd, że chce im zabrać ich pieniądze. O liście „doniósł” Jan Cieński na łamach Financial Times 2 października.

www.ft.com/intl/cms/s/0/0432a08e-1e06-11e3-85e0-00144feab7de.html?siteedition=intl#axzz2hBxkP6am

A zaraz za nim Radio RMF FM i Gazeta Wyborcza.

www.wyborcza.biz/Emerytura/1,124711,14716641,OFE_skarza_sie_Komisji_Europejskiej__Jose_Manuel_Barroso.html

Pod koniec XVIII wieku podobne skargi wysyłali niektórzy do Moskwy. I Moskwa wzięła ich w obronę.

Financial Times „doniósł” przynajmniej co OFE napisało. A napisało, że środki zgromadzone w OFE „are the property of the OFE”. Na potrzeby manipulowania opinią publiczną nad Wisłą środki zgromadzone w OFE są „nasze”. Więc o tym, że na potrzeby Brukseli czy Waszyngtonu „są własnością OFE”, Gazeta Wyborcza już nie „doniosła”. Ale gwoli sprawiedliwości trzeba „donieść”, czego nawet Financial Times nie zrobił, że zdaniem OFE status własności się zmieni gdy ich członkowie „przejdą na emeryturę”. Jeszcze mają jakieś hamulce, o czym „doniósł” Jan Krzysztof Bielecki w swoim komentarzu do stanowiska OFE:

www.forsal.pl/artykuly/737043,bielecki-ofe-chca-sie-uwlaszczyc-na-skladkach-emerytalnych.html

Status własności aktywów OFE zmienić też może ewentualna śmierć członka OFE – bo wtedy jeszcze przynajmniej dziedziczą spadkobiercy. Za komuny popularne było hasło: „Popierajcie Partię czynem, umierajcie przed terminem”. Dziś nie ma „Partii”. Są OFE.

Inne wpisy tego autora