Czarny sen Putina

Czarny sen Putina

Doceniasz tę treść?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jedni nazywają to rewolucją łupkową, inni spiskiem przeciwko Rosji, ale nikt nie ma wątpliwości, że pogłoski o końcu ery Ameryki były przed wczesne. W zeszłym tygodniu cena baryłki spadła do 57 dolarów, co wiele osób pewnie odnotowało, ale dla Amerykanów ważniejsza była inna cyfra.  Średnia cena benzyny w przeliczeniu na złote wynosiła w Stanach Zjednoczonych 2,27. Tak, dwa złote i dwadzieścia siedem  groszy – 65 centów.

Cokolwiek by ekonomiści nie mówili o zbyt wolnym wychodzeniu z recesji, to efekty jednak są widoczne i to rażąco lepsze od tego co obserwujemy w Europie. Bezrobocie spadło w tym roku z 10 proc. do 5,7 proc. Gospodarce przybyło 8,3 mln nowych miejsc pracy. Pozostałe wskaźniki – sprzedaż detaliczna, nastroje konsumentów, PMI (nastroje przedsiębiorców) i plany inwestycyjne firm, wszystko ostro w górę. wzrost PKB  w tym roku pewnie będzie  oscylował w okolicach 3 proc. a nie jak prognozowano 2 proc. Dolar znowu jest królem na rynku walut. W porównaniu z 2011 do średniej najważniejszych walut wzrósł o 20 proc. W tym samym czasie  złoto straciło na wartości 40 proc. i tyle samo średnia cena ropy.

Im droższy dolar tym tańsze stają się surowce i szybszy wzrost gospodarczy, na co nakłada się ostatnia wygrana Republikanów w Kongresie i  prawdopodobne zwycięstwo w wyborach prezydenckich  2016 roku. co również napawa otucha inwestorów.

Powtarza nam się scenariusz z połowy lat 80 tych i początków lat 90 tych. Schemat makroekonomiczny bardzo podobny do tego z drugiej kadencji Reagana, aż do końca rządów Clintona. Czasy Amerykańskiej dominacji gospodarczej i przeciwwagi dla wszelkich autorytarnych reżimów.  A w szczególności dla Rosji, która przy niskich cenach ropy i złota nie jest w stanie finansować swoich imperialnych ambicji. Tylko w zeszłym tygodniu Rosja zmuszona była sprzedać 4 tony złota dla podtrzymania bieżących wydatków. Co przy obecnych cenach na długo Putinowi nie starczy.

 

Inne wpisy tego autora

Tomasz Wróblewski w Polsat News

W programie „Punkt Widzenia” Polsat News Tomasz Wróblewski komentował m.in. sytuację dotyczącą obecnej edukacji w Polsce: Dokonaliśmy potwornych błędów, jeśli chodzi o edukację i zdalne

Tomasz Wróblewski: Wychodzimy silniejsi z pandemii (ang.)

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Tomasza Wróblewskiego napisanego w ramach newslettera Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EESC). Artykuł dostępny jest w wersji angielskiej poniżej.   POBIERZ