Gdzie krążą myśli Putina?

Gdzie krążą myśli Putina?
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Czy faktycznie możemy lekceważyć nuklearne pogróżki i wierzyć, że Putin z własnej woli zatrzyma się na Donbasie? Przeanalizujmy 6 faktów budzących spory niepokój szefostwa NATO:

1. Rosyjscy generałowie zapowiedzieli „aktualizację” doktryny militarnej z 2010 roku. Tym razem USA i NATO mają być uznane za głównego wroga i śmiertelne zagrożenie dla Rosji.

2. Generałowie wystąpili do Putina o sprecyzowanie okoliczności, w których Rosja podejmie prewencyjny atak jądrowy na wszystkich albo jednego z 28 członków NATO.

3. Rosyjskie bombowce strategiczne wykonały w lipcu co najmniej 20 wypadów w głąb północno-zachodniego obszaru obrony powietrznej USA i co najmniej 16 w sierpniu.

4. We wrześniu rosyjskie bombowce strategiczne, wyposażone w rakiety z głowicami nuklearnymi, przeprowadziły kilka próbnych ataków na anonimowe cele na terytorium Stanów Zjednoczonych i Europy. 

5. W kwietniu strategiczne wojska rakietowe przeprowadziły pierwszy od lat test odpalenia rakiet RS-24 Yars, z których każda może przenosić do 10 niezależnie kierowanych głowic nuklearnych. Zdaniem ekspertów tym razem zostały one wyposażone w najnowszy sprzęt maskujący przed amerykańskim systemem obrony satelitarnej.

6. W marcu 10 tys. rosyjskich wojskowych uczestniczyło w symulacji dużej ofensywy jądrowej.

Inne wpisy tego autora

Wróblewski: Wolność jest dla właścicieli mediów

Prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski ocenił, że pozew Donalda Trumpa przeciwko największym mediom społecznościowym ma bardzo solidne podstawy. – Donald Trump bardzo rzeczowo i bardzo

Esej „Długa droga w nieznane”

„Dzieje ludzkości, co do zasady, są wypadkową ludzkich wyborów. Od czasu do czasu nasze wybory podyktowane są jednak siłą wyższą. Kataklizmy, zarazy, wojny, niewyobrażalne ludzkie

Esej „Oblany test eurokracji”

„Gdy Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, nie mówiąc o Izraelu, zaczynają „nowe”, postpandemiczne życie, Europa pogrąża się w trzeciej fali zarazy i wewnętrznych awanturach. Historia zmagań