Świńska próba Tuska

Świńska próba Tuska

Doceniasz tę treść?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Krymski kryzys podarował Tuskowi rzadką okazję potwierdzenia swoich przywódczych zdolności. Pech chciał, że konflikt z Rosją zaczął się w Polsce od świń. Niby nic. Eksport wieprzowiny do Rosji to zaledwie 8 proc., eksportu, ale i ta świnia przerosła talenty polityczne rządu.

Mamy co prawda, interwencyjny skup żywca, ale oprócz Rosji straciliśmy Koreę, Chiny, Wietnam. Mamy pieniądze z Brukseli, ale nie mamy europejskiej solidarności. Premier spotkał się z komisarzem unii ds. mięsa i ogłosił oburzenie, ale przedstawiciele Danii, Austrii, Niemiec, w tym samym czasie, po cichu spotkali się z rosyjskimi urzędnikami. W efekcie austriackie i duńskie tusze jadą do Rosji, z przyrzeczeniem, że nie są polskie. A premier – defensywnie, że to drobny wypadek.

W dzień po informacji o chorych dzikach, w Tokio i w Pekinie rosyjscy dyplomaci odwiedzali ministerstwa rolnictwa i radzili wstrzymać się z importem polskich świń. Polska do dziś nie wysłała nikogo na rozmowy mimo usilnego błagania Unii Producentów Mięsa. Dopiero w tym tygodniu odbędą się pierwsze spotkania w Wietnamie. Chiny i Japonia chwilowo nie są już zainteresowane.

 

Za chwilę embargiem objęty zostanie nasz drób i jabłka od których duszą się już magazyny. Rząd czeka na bieg wydarzeń. W ramach retorsji na Zachodnie sankcje i odcięcie rosyjskich banków od rynków finansowych, może dojść w Polsce do poważnych wstrząsów na rynkach walutowych. Premier przyznaje, że sytuacja jest poważna, ale z decyzjami czeka na rozwój wypadków.

Tyle tylko, że wypadki nie czekają na premiera. Powolne decyzje, to w polityce złe decyzje, a defensywna postawa to nie strategia tylko abdykacja.

Inne wpisy tego autora

Wróblewski: Wolność jest dla właścicieli mediów

Prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski ocenił, że pozew Donalda Trumpa przeciwko największym mediom społecznościowym ma bardzo solidne podstawy. – Donald Trump bardzo rzeczowo i bardzo