Podatek od handlu wielkopowierzchniowego

Podatek od handlu wielkopowierzchniowego

Doceniasz tę treść?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wczoraj w Sejmie odbyło się zorganizowane przez PiS spotkanie w sprawie podatku od handlu wielkopowierzchniowego. Prowadził je poseł PiS, Adam Abramowicz, ze strony rządu był wiceminister Henryk Kowalczyk. Było kilkunastu posłów oraz przedstawicieli organizacji kupieckich z całej Polski.

Z ważniejszych rzeczy:

– żadne finalne decyzje jeszcze nie zapadły (Minister H. Kowalczyk);

– weźmiemy pod uwagę wszystkie głosy i opinie (Minister H. Kowalczyk);

– prawdopodobnie upadnie miara 250 metrów kwadratowych i podatek będzie liczony od przychodu;

– większość organizacji kupieckich jest za progresją podatkową w podatku przychodowym.

Bardzo się cieszę z jednej rzeczy: po latach kołatania idea podatku przychodowego przestała być traktowana jako szaleństwo & oszołomstwo i chyba w zasadzie zaczęła być ideą dominującą – przynajmniej wśród posłów partii rządzącej. Zdaje się rozumieją, że jest to jedyna skuteczna metoda opodatkowania, a nie dziurawy CIT, który płaci kto chce i jak chce.

Teraz przed nami kolejne zadania: przekonać, żeby podatek przychodowy był w ogóle dla wszystkich firm, nie tylko dla handlu oraz żeby nie był obok – tylko zamiast. Dodatkowo trzeba przekonać posłów do rezygnacji z progresji – to furtka do rozpoczęcia „optymalizowania”. Na początku niegroźna – na końcu będzie wyglądała, jak CIT dzisiaj.

Inne wpisy tego autora

Czemu z Polską można robić co się chce?

W 2018 roku Francja wypowiedziała Polsce wojnę handlową i zaczęła systemowo prześladować polskie firmy we Francji, oczywiście szermując przy tym całym wachlarzem szczytnych haseł, o

Polexit w 9 krokach

 Z coraz większą litością i zażenowaniem patrzę na różne opinie dotyczące tzw. Polexitu.  Niby powszechne jest, że jak aktor czy kompozytor wypowiada się w sprawach