Wybory: zapytajcie hydraulika

Doceniasz tę treść?

Ostatnie wydanie „Polityki” (cztery dni przed wyborami), prestiżowego tygodnika opinii z redaktorami pamietającymi niekoniecznie demokratyczne wybory. Okładka pod tytułem: „proporcje zgodnie z wynikami sondaży” i postać Bronisława Komorskiego o wysokości prawie kolumny. Dalej Andrzej Duda nie sięgający nawet środkowego guzika marynarki Prezydenta. Dalej Paweł Kukiz poniżej wysokości kolan faworyta. Manipulacja?  Zaklinanie rzeczywistości?

Gorzej; bezmyślność. Nie tylko bezmyślność redaktorów ilustrujących sondaże, ale kompromitacja wielu ośrodków badawczych, tak zwanych ekspertów od sceny politycznej, socjologów, politologów, przesiadujących w telewizyjnych studiach profesorów, doktorów habilitowanych. Niech zapytają taksówkarzy wiozących ich na uczelnie i do telewizorów, hydraulicy też są rozmowni i z racji profesji mają reprezentatywny ogląd sytuacji.

W czasach, gdy badacze i marketingowcy są wstanie rozstawić produkty na półkach, dobrać zapach i muzykę by optymalizować u klientów decyzje zakupowe. W czasach gdy wnika się w mózgi inżynierią neuromarketigu, ośrodki badawcze nie były w stanie dostrzec wielomilionowego elektoratu. Który szukał i znalazł swojego reprezentanta. Reprezentanta sprzeciwu wobec „ciepłej wody w kranie”. Bo nie o Pawła Kukiza tu chodzi. Równie dobrze mógłby to być pewnie Michalczewski, Hołowczyc, Markowski, Maleńczuk lub ksiądz Lemański.

Bo przecież nie o JOW-y tu chodzi, W wielkiej Brytanii przy jednomandatowych okręgach 3.8 milionów głosów dały w czwartek 1 mandat a 1.5 miliona 56 mandatów. W Polsce znamy to z Senatu a przy wielkości okręgów w wyborach do Sejmu rzędu Iławy z pobliskimi wioskami efekty byłby… Stokłosy. Ale te sprawy zostawmy politykom. Nie to mieli na myśli wyborcy.

Wróćmy do sondaży, ekspertów telewizyjnych i doktorów habilitowanych. Po czwartkowej kompromitacji brytyjskich firm sondażowych zapowiadających wyrównane szanse konserwatystów i lauburzystów i bełkocie o efekcie „nieśmiałego torysa”, jedna z firm posypała głowę popiłem i zaapelowała o rewizję metod badawczych.

Kto dzisiaj w Polsce posypie głowę popiołem i rano zagadnie hydraulika o druga turę?

Inne wpisy tego autora

Każdy z nas może walczyć z Putinem

Robert Lewandowski wystąpił w ostatnim meczu ligi niemieckiej z kapitańską opaską w barwach flagi Ukrainy. Po zawodach powiedział: „są sprawy ważniejsze niż piłka nożna” i

Ceny regulowane i homo sovieticus

To, że rządząca formacja zwana dla niepoznaki prawicą realizuje socjalistyczną wizję społeczno-gospodarczą, wiadomo od lat. Transfery socjalne na niespotykaną skalę, zadłużanie budżetu, państwowa deweloperka, repolonizacja