Wolność gospodarcza ma się (prawie) dobrze

Wolność gospodarcza ma się (prawie) dobrze

Doceniasz tę treść?

24. miejsce Polski w rankingu Doing Business pokazuje, że swoboda działalności gospodarczej ma się dobrze. Ale mamy poważny powód do niepokoju.

Możemy fetować każdy skok w Doing Business. To obiektywny, uznawany na świecie ranking. Ale za każdym razem warto zajrzeć głębiej, bo tam – w niektórych kategoriach – mamy poważny kłopot. Sztandarowym projektem omawianym regularnie w kontekście ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej jest rejestracja firmy.

Zaglądam w dane Doing Business. Dziś zarejestrowanie firmy w Polsce oceniono na 107. pozycję. Jeszcze rok i dwa temu w tej kategorii byliśmy na 85. pozycji na świecie. Dla porównania – teoretycznie „zbiurokratyzowana” Grecja jest w tej kategorii na 56. miejscu.

Słabo też wyglądamy w dochodzeniu roszczeń z umów – zajmujemy 55. miejsce na świecie.

Reasumując – nie sprawdza się nasza sfera publiczna. Biurokracja nie zmniejsza się, a przy zakładaniu firmy – narasta. I dlatego 24. miejsce w Doing Business cieszy, ale pozostaje niedosyt.

Inne wpisy tego autora

#WWR148 Czy Musk pokona cenzurę?

#148 Podcast Warsaw Enterprise Institute. W roli głównej Prezes Tomasz Wróblewski W czasach gdy Netflix, Facebook i cała meta sterydów transformacji społecznej zmienia nastolatków w