Wolność gospodarcza ma się (prawie) dobrze

Doceniasz tę treść?

24. miejsce Polski w rankingu Doing Business pokazuje, że swoboda działalności gospodarczej ma się dobrze. Ale mamy poważny powód do niepokoju.

Możemy fetować każdy skok w Doing Business. To obiektywny, uznawany na świecie ranking. Ale za każdym razem warto zajrzeć głębiej, bo tam – w niektórych kategoriach – mamy poważny kłopot. Sztandarowym projektem omawianym regularnie w kontekście ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej jest rejestracja firmy.

Zaglądam w dane Doing Business. Dziś zarejestrowanie firmy w Polsce oceniono na 107. pozycję. Jeszcze rok i dwa temu w tej kategorii byliśmy na 85. pozycji na świecie. Dla porównania – teoretycznie „zbiurokratyzowana” Grecja jest w tej kategorii na 56. miejscu.

Słabo też wyglądamy w dochodzeniu roszczeń z umów – zajmujemy 55. miejsce na świecie.

Reasumując – nie sprawdza się nasza sfera publiczna. Biurokracja nie zmniejsza się, a przy zakładaniu firmy – narasta. I dlatego 24. miejsce w Doing Business cieszy, ale pozostaje niedosyt.

Inne wpisy tego autora

Urzędnik da umowę o pracę? Jest taki projekt

Czy urzędnik będzie decydował o kształcie umowy między przedsiębiorcą a jego współpracownikiem/pracownikiem? Państwowa Inspekcja Pracy chciałaby takich rozwiązań. Osobiście wolę, by spory pracownik–pracodawca rozstrzygał jednak