Rażące rozszerzenie rażącej niesprawiedliwości

Rażące rozszerzenie rażącej niesprawiedliwości

Doceniasz tę treść?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Już raczej na pewno wiemy, że korporacje nadal będą nie płaciły podatków w Polsce (ponad 60% nie płaci) – nie ma żadnych projektów na stole więc niby co miałoby się w przyszłym roku zmienić? Podobnie z VAT – głównego narzędzia, które miałoby szanse spowodować jakieś istotne zmiany – Centralnego Rejestru Faktur – nie będzie.

Skąd więc kasa?

W Polsce mamy do czynienia z rażącym i niesprawiedliwym opodatkowaniem najmniejszej działalności gospodarczej (służącej utrzymaniu się – nawet 75% wliczając ZUS!!! 700 tysięcy najmniejszych firm działa w szarej strefie wg GUS) oraz najniższych wynagrodzeń (z rażąco niską kwotą wolną od podatku, niższą niż w większości krajów afrykańskich). Kwota wolna od podatku pozostanie bez zmian – najmniejsza działalność gospodarcza: czekamy. ZPP przygotowało i dostarczyło rządowi projekt ustawy w tej kwestii, udało się uzyskać dla niej nawet zgodę ZUS (przelom o charekterze kopernikańskim), była wpisana jako jedna ze 100 zmian na slajdach wiecepremiera Morawieckiego… i nie ma jej nadal w procesie legislacyjnym. (W uproszczeniu – firmy o obrotach do 5000 zł miesięcznie płaciłyby tylko podatek w wysokości 22,17% przychodu plus ryczałt ewidencjonowany, jak obecnie).

Skąd więc kasa?

Otóż wszystko wskazuje, że kasa będzie z RAŻĄCEGO ROZSZERZENIA RAŻĄCEJ NIESPRAWIEDLIWOŚCI – na 3 kolejne grupy od dołu drabiny: niższą klasę średnią , klasę średnią oraz mikro i male firmy – czyli z podatku PIT.

Wyższej klasy średniej i średnich  firm to nie dotknie – bo się zoptymalizują (o dużych firmach i ludziach bogatych już w ogóle nie wspominam, żeby nie rozsmieszać publiczności z rana – jak nie płacili tak nie będą dalej płacić.)

A tyle było rumakowania w kampanii wyborczej: banki, franki, hipermarkety, Vaty, koprporacje… kończy się jak zwykle, z tą róznicą że do biedniejszych dołącza niższa klasa średnia.

Walić po łbach najsłabszych – 5 poprzednich rządów nie mogło się przecież mylić!

Inne wpisy tego autora

Czemu z Polską można robić co się chce?

W 2018 roku Francja wypowiedziała Polsce wojnę handlową i zaczęła systemowo prześladować polskie firmy we Francji, oczywiście szermując przy tym całym wachlarzem szczytnych haseł, o

Polexit w 9 krokach

 Z coraz większą litością i zażenowaniem patrzę na różne opinie dotyczące tzw. Polexitu.  Niby powszechne jest, że jak aktor czy kompozytor wypowiada się w sprawach

Nowy ład, nowe podatki

Z ogłoszonych wczoraj propozycji w środowisku przedsiębiorców największe poruszenie wywołało zwiększenie podatku dla działalności gospodarczych (DG) z 19% na 28%. PIS tradycyjnie ukrywa podwyżkę podatków