Memento

Memento

Doceniasz tę treść?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

„Ustroje padają nie dlatego, że są złe, okrutne czy niesprawiedliwe; padają, ponieważ bankrutują” – twierdził Cyril Northcote Parkinson. I miał rację.

Dla gospodarki najważniejszy jest spokój. Tylko spekulanci finansowi mogą twierdzić – jak George Soros – że „najlepsze interesy robi się wówczas, gdy krew się leje na ulicach”. On też ma rację. Na spekulacjach można zarobić najwięcej. Ale zarabiają  wówczas tylko niektórzy. By gospodarka mogła się rozwijać jako całość, by było kogo opodatkowywać, by ustrój, jaki on by nie był, nie zbankrutował, potrzebny jest spokój.

Ale zwaśnione grupy polityczne – coraz bardziej przypominające mafię w okresie walki o przywództwo – straciły instynkt samozachowawczy. Koncentrują się tak dalece na krótkookresowym interesie własnym, że pomijają długookresowy interes organizmu, na którym pasożytują.

Efekt może być taki, że wszystkie pasożyty zdechną, gdy padnie organizm, który je żywi. Nie szkoda mi pasożytów. Ale szkoda tego organizmu. Fajny jest.

Inne wpisy tego autora

Gwiazdowski: Lata z Wielkim Bratem

Robert Gwiazdowski w swoim felietonie dla „Rzeczpospolitej” pisze: Dziś się okazuje, że inwigilacja jest niebezpieczna, bo władza inwigiluje Pegasusem nie tylko zwykłych obywateli, ale i

Gwiazdowski: Podsłuchy na święta

Robert Gwiazdowski w swoim felietonie dla „Rzeczpospolitej” pisze: Mamy kolejną aferę podsłuchową. Więc przypomnę, że prawo do stosowania podsłuchów ma w Polsce aż dziewięć służb.

Gwiazdowski: Kochany Święty Mikołaju!

Robert Gwiazdowski w swoim felietonie dla portalu Interia Biznes pisze: Nikt Cię chyba nie prosi, żebyś przyniósł mu pod choinkę trochę rozumu, bo to jedyna