Apel do senatorów PiS w sprawie zniesienia limitu 30-krotności ZUS

Doceniasz tę treść?

Warszawa, 27.11.2017

 

APEL DO SENATORÓW PIS W SPRAWIE ZNIESIENIA LIMITU 30-KROTNOŚCI ZUS

Szanowne Panie i Szanowni Panowie, Senatorowie,

Zwracam się do Państwa z apelem o powstrzymanie zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. Zmiana, o zatrzymanie której apeluje, jest procedowana  – w momencie gdy większość firm ma już zaplanowane budżety płacowe i większość z nich nie będzie w stanie ich już zmienić. Ucierpią na tym wyłącznie pracownicy – z bólem rodząca się i ciężko pracująca klasa średnia, która w zasadzie w całości poniesie koszty tej regulacji Firmy bowiem nie są przygotowane na rewizje planów i budżetów z dnia na dzień. Wszelkie gwałtowne zmiany są niekorzystne dla gospodarki a tym samym dla Polski. W moim przekonaniu wprowadzenie tak istotnych zmian z dnia na dzień podważa też zaufanie do państwa, które do nadmiernych w naszym kraju niestety nie należy.

Ponadto tak naprawdę nie odbyła się w tej sprawie rzetelna debata publiczna, która pozwoliłaby przybliżyć krótko i długookresowe skutki tej zmiany. Przede wszystkim należy się zastanowić nad:

– Jednym z celów polityki demograficznej jest powrót Polaków z Zachodu. Wielokrotnie o to różni przedstawiciele rządu apelowali. Osoby, które wyjechały z Polski uczyniły to m.in. z powodu drastycznego opodatkowania najmniejszej działalności gospodarczej i najniższych płac. Podczas pobytu na Zachodzie zdobyli wiedzę, doświadczenie, zaczęli więcej zarabiać – i teraz dowiadują się, że jak wrócą – zostaną obłożeni dodatkowym podatkiem. Wprowadzenie tej regulacji będzie czynnikiem powstrzymującym powroty.

– Jedną z czołowych grup, których dotknie ten nowy podatek są informatycy, pracownicy sektora nowych technologii, specjaliści. Obłożenie tej akurat grupy wyższym podatkiem spowoduje wyjazd części z nich na Zachód. Pamiętajcie – akurat na nich czekają tam z otwartymi rękami!

– Kolejną istotną grupą, którą dotknie ta regulacja jest sektor publiczny i urzędnicy państwowi. Pytam na poważnie: czy naprawdę uważacie, że ci ludzie powinni zarabiać jeszcze mniej???  Już w tej chwili menedżerowie sektora publicznego, wybitni specjaliści z tej grupy zarabiają 3-5 razy mniej niż w sektorze prywatnym! Jeśli im się nie podwyższy znacząco wynagrodzeń, to będzie miało to fatalne skutki dla państwa, a Wy chcecie jeszcze je obniżać!

– Wpływy do budżetu pięknie wyglądają w arkuszu kalkulacyjnym. Nie będzie ich w takim wymiarze – poza sektorem publicznym wiele z osób ominie tą regulację w stosunkowy łatwy sposób. Nie wierzcie we własną propagandę! Polski „system” podatkowy ma dziury większe niż największy ser szwajcarski. Ponadto – to co w jednym miejscu ludziom zabierzecie – częściowo oddacie w innym: w postaci niższych wpływów z PIT.

Sprawa ma też wymiar polityczny, nad którym też warto się chwilę pochylić. Nikt nie wygrał wyborów bez zgarnięcia choć części centrum – a będzie to ewidentne i oczywiste złamanie obietnicy wyborczej, skierowanej do tej właśnie grupy. Wszyscy słyszeli – nie będziemy podnosić podatków. Naprawdę – wiara, że w czasie kampanii  2019 pojawi się ktoś o geniuszu porównywalnym z Milerem i Palikotem, kto Wam aż tak pomoże, jest zdecydowanie na wyrost. Geniusz nie jest zjawiskiem częstym.

W moim przekonaniu sprawa wymaga dyskusji i rozważenia. Wielokrotnie apelowaliśmy o całościową zmianę systemu podatkowego, a nie łatanie i cerowanie czegoś, czego zacerować się nie da. Apeluję o powstrzymanie wprowadzenia tej dziurawej i szkodliwej łaty i rozpoczęcie poważnych prac nad stworzeniem nowego systemu podatkowego.

Z poważeniem,

Cezary Kaźmierczak

Prezes

Inne wpisy tego autora

Czemu z Polską można robić co się chce?

W 2018 roku Francja wypowiedziała Polsce wojnę handlową i zaczęła systemowo prześladować polskie firmy we Francji, oczywiście szermując przy tym całym wachlarzem szczytnych haseł, o

Polexit w 9 krokach

 Z coraz większą litością i zażenowaniem patrzę na różne opinie dotyczące tzw. Polexitu.  Niby powszechne jest, że jak aktor czy kompozytor wypowiada się w sprawach