Sądy. Się nie znam, to się wypowiem…

Sądy. Się nie znam, to się wypowiem…

Doceniasz tę treść?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nie wiem kto do końca ma rację w sporze o sądy, choć bardziej wierzę PIS niż korporacji, która traci wyłączność i przywileje. Za diabła też nie rozstrzygam czy to konstytucyjne, czy nie. Nie wiem. Mam jednak dwie wątpliwości natury systemowej – nie prawnej.

Pierwsza. „Wygaszenie kadencji sędziów”. Uważam, że to błąd i to bynajmniej nie z uwagi na tych sędziów. Tylko mam wątpliwość czy jak się zmieni władza – to będzie kolejne „wygaszenie”, a potem „kolejne”? Innymi słowy: czy sądownictwo trafi do puli łupów przejmowanych przez tych, co wygrali wybory? Warto o tym pomyśleć i być ostrożnym, bo mechanizmów, które to uniemożliwią zaszyć się (chyba) nie da.

Druga. Poważniejsza. Skarga Nadzwyczajna. Czy to aby nie wykluczy polskiego systemu prawnego z międzynarodowego obrotu prawnego. Ja na przykład nie wyobrażam sobie Sędziego w USA, który uzna jakikolwiek polski wyrok, jak się dowie – spokojnie, strona przeciwna poinformuje – że ten wyrok nie jest OSTATECZNY i można go jeszcze zmienić. Może to doprowadzić do MEGA absurdalnej sytuacji, w które sądy w USA będą honorowały wyroki sądów po procedurze Skargi Nadzwyczajnej!

Wszystko to grozi poważnymi konsekwencjami i nie ma co rechotać, że sędzia ukradł wiertarkę, Tuleya na pasku Krzywonos i Sędzia Sądu Najwyższego ubowiec – tylko poważnie się nad tym pochylić. Jak będzie w Europie nie wiem, bo słabo znam, ale mogę zagwarantować, że sędziowie amerykańscy nie będą uznawać wyroków, które można jeszcze zmienić.

Inne wpisy tego autora

Czemu z Polską można robić co się chce?

W 2018 roku Francja wypowiedziała Polsce wojnę handlową i zaczęła systemowo prześladować polskie firmy we Francji, oczywiście szermując przy tym całym wachlarzem szczytnych haseł, o

Polexit w 9 krokach

 Z coraz większą litością i zażenowaniem patrzę na różne opinie dotyczące tzw. Polexitu.  Niby powszechne jest, że jak aktor czy kompozytor wypowiada się w sprawach