Człowiek, który odmienił twarz kapitalizmu

Człowiek, który odmienił twarz kapitalizmu

Doceniasz tę treść?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

On pierwszy dostrzegł romantyzm tam gdzie inni widzieli tylko zimny materializm. On pierwszy pisał o pazernej podłości, tam gdzie wszyscy wypatrywali romantyzmu i sprawiedliwości. Michael Novak – jeden z najwybitniejszych umysłów amerykańskiego konserwatyzmu, jak nikt przed nim ani po nim, potrafił nazwać różnicę między kapitalizmem a socjalizmem. Między systemem zrodzonym z natury człowieka i dla człowieka  a systemem narzuconym podstępem fałszywej troski.

Tłumaczył nam, że kapitalizm, choć bez zbędnych słów i intelektualnych uniesień, wszędzie gdzie się pojawił, przynosił pokój i dobrobyt. Najokrutniejsze dyktatury w Hiszpanii, w Grecji, Chile przeistaczał w państwa przyjazne ludziom. W jednym ze swoich pierwszych esejów dla Wall Street Journal tłumaczył powojenny fenomen Zachodniego świata  klasą  średniej – dzieckiem wolności rynkowych.

Bywało, że dostrzegał karykaturalną twarz kapitalizmu. Kiedy trzeba , dołączał do jego krytyków. Wierzył jednak, że to jedyny system, który może ujarzmić najpodlejsze ludzkie rządze – chciwość i zawiść.   Przekuć je w większe, uniwersalne dobro. Wolność gospodarczą uważał za  nadrzędną w wartość współczesnej cywilizacji,  bez której nie istniałyby wielka sztuka, kultura, ale bez której ludzie nie mogli by też rozwinąć  swoich najwspanialszych cech charakteru.

Jego genialne dzieło z 1982 roku “Duch Demokratycznego Kapitalizmu,” odmienił ducha milionów ludzi na całym świecie. Włącznie z autorem tego krótkiego wpisu, wtedy studenta jednej z lewicowych uczelni w Ameryce. Kapitalizm – pisał Novak – to nadzieja na pokonanie nędzy i wykorzenienie tyranii. Właśnie w  tym powszechnie znienawidzonym systemie prawdopodobnie leży nasza ostatnia i największa nadzieja”.

 

Inne wpisy tego autora

Tomasz Wróblewski w Polsat News

W programie „Punkt Widzenia” Polsat News Tomasz Wróblewski komentował m.in. sytuację dotyczącą obecnej edukacji w Polsce: Dokonaliśmy potwornych błędów, jeśli chodzi o edukację i zdalne

Tomasz Wróblewski: Wychodzimy silniejsi z pandemii (ang.)

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Tomasza Wróblewskiego napisanego w ramach newslettera Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EESC). Artykuł dostępny jest w wersji angielskiej poniżej.   POBIERZ