Mądra korekta zmian w samorządach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Rząd poszedł po rozum do głowy. Posłuchał środowisk opiniotwórczych, samorządowych, opozycji i jak mniemamy również wcześniej zajmowanego stanowiska WEI w sprawie ustawy o zmianach w samorządach. Zaproponowano w projekcie ustawy następujące korekty:
– Dwukadencyjność od 2018 przy wydłużeniu kadencji wójtów, burmistrzów i wójtów z czterech do pięciu lat. Był to postulat forsowany przez m.in. naszą fundacje.
– Zmniejszona zostanie lista komisarzy wyborczych. Nie będą oni mieć jednak wpływu na zmian okręgów wyborczych. Te nadal pozostaną w kompetencji poszczególnych rad. To rozważna decyzja, która zapobiegnie możliwej destabilizacji procesu wyborczego.
– Jednomandatowe okręgi wyborcze pozostaną w gminach do 20 tys. Umożliwi to kandydowanie lokalnym społecznikom w tych miejscowościach bez konieczności podczepienia się pod komitet wyborczy.

POBIERZ

Inne wpisy tego autora

WEI na Weekendzie Kapitalizmu

Podczas tegorocznego Weekendu Kapitalizmu Fundacja Warsaw Enterprise Institute zorganizowała panel dyskusyjny pt. „Wielki nieład – dokąd zmierza świat finansów?”. Zaprezentowaliśmy na nim swój najnowszy raport

Nowy Ład w globalnych finansach

System finansowy znajduje się od kilkunastu lat w dobie rewolucyjnych zmian, głównie z uwagi na pojawiające się innowacje technologiczne. Zmiany te zostały przyspieszone i zintensyfikowane