List otwarty do Ambasadora RPA w Polsce

Doceniasz tę treść?

Szanowny Pan
Lehlohonolo Shadrack Ted Pekane
Ambasador RPA w Polsce

 

Szanowny Panie Ambasadorze,

W środowiskach polskich organizacji wolnościowych, przyjaznych Republice Południowej Afryki i jej historycznej walce o sprawiedliwość i wolność, ogromny niepokój budzą doniesienia o proponowanych zmianach w południowoafrykańskiej Konstytucji. Prezydent RPA Cyril Ramphosa zaproponował poprawkę, która znosi konieczność wypłacania odszkodowań posiadaczom ziemskim za przymusowe wywłaszczenie ich własności na rzecz rządu. Parlament przyjął projekt noweli ustawy zasadniczej zdecydowaną większością głosów. Obecnie tematem zajmuje się Parlamentarna Komisja Kontroli Konstytucyjnej, która prowadzi w tej sprawie przesłuchania publiczne.

Piszemy do Pana, żeby za Pańskim wstawiennictwem prosić rząd RPA, o zaniechanie dalszego procedowania zmian głęboko ingerujących w prawo własności i wolności osobiste. Podejmowane przez południowoafrykańskie władze kroki prawne podają w wątpliwość, czy kraj który Pan reprezentuje spełnia standardy demokratycznego państwa prawnego, przestrzegającego podstawowych praw człowieka.

Przyjęcie tej propozycji dodatkowo zaogni i tak już napięte stosunki między czarnymi a białymi mieszkańcami Pana kraju. Co roku kilkudziesięciu białych farmerów ginie w wyników ataku na gospodarstwa rolne. Około miliona białych obywateli RPA opuściło w ostatnich latach swój kraj w obawie o życie i zdrowie, swoje i najbliższej rodziny. Przymusowa nacjonalizacja własności ziemskiej nie poprawi sytuacji ubogich, czarnych mieszkańców a jedynie doprowadzi do chaosu na rynku ziemi, który może skończyć się brakiem żywności i dalszą pauperyzacją społeczeństwa. Skutki tej zmiany poniesie cały kraj poprzez pogorszenie się sytuacji gospodarczej i pogarszającej się międzynarodowej reputacji Pańskiego państwa.

Jako Polacy, doświadczeni własną historią, mamy obowiązek ostrzec przed tymi nieprzemyślanymi ruchami. Rządzący w naszym kraju po II Wojnie Światowej komunistyczny reżim także dokonywał przymusowego wywłaszczenia bez odszkodowania. Nacjonalizacja pozbawiła dorobku życia setki tysięcy osób, zrujnowała nasz naród. Z negatywnymi skutkami tamtych decyzji zmagać musimy się po dziś dzień, choćby ze względu na skomplikowany proces wypłacania odszkodowań za utraconą wtedy własność.

Polacy nie mieli wtedy wyboru. RPA wciąż jeszcze ma możliwość uniknięcia katastrofalnych błędów, dlatego gorąco apelujemy o wycofania się z zapowiedzi zmian w Konstytucji.

Podpisano:

Warsaw Enterprise Institute
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Stowarzyszenie KoLiber
Nowa Konfederacja
Instytut Jagielloński
Instytut Gospodarczy i Konsumencki
Instytut Libertatis
Stowarzyszenie Libertariańskie
Fundacja Przyszłość Pokoleń
Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości
Centrum im. Adama Smitha

Zachęcamy także do zapoznania się z tegorocznym The International Property Rights Index 2018

Inne wpisy tego autora

Grupy trzymające władzę: nauczyciele

Grupa trzymająca władzę – takiego określenia użył niegdyś znany, polski producent filmowy Lew Rywin podczas rozmowy z redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” Adamem Michnikiem. Autor przytoczonych