Porażka RAZEM, czyli dlaczego Polak nie chce pracować krócej

Porażka RAZEM, czyli dlaczego Polak nie chce pracować krócej

Doceniasz tę treść?

Działacze lewicowej partii nie zebrali 100 tysięcy podpisów pod projektem skrócenia czasu pracy z 8 do 7 godzin. I to jest jedna z najciekawszych informacji ostatnich dni.

 

Tygodnik „Wprost” poinformował, że inicjatywa RAZEM, obliczona na zebranie 100 tys. podpisów nie powiodła się. W wyznaczonym czasie (7 maja – 7 sierpnia) zebrano kilkadziesiąt tysięcy podpisów, ale limitu nie uzyskano. Przedstawiciele tej partii porażkę maskują tradycyjnym w takich przypadkach „optymizmem” – powtarzając, że zainicjowali debatę, że zabrakło niewiele, że to początek starań, że porozmawiali z ludźmi…

Można oczywiście wykpić i inicjatywę i samą partię RAZEM. Ale wbrew pozorom, to jedna z najważniejszych informacji ostatnich dni.

Pokazuje bowiem jednoznacznie dwie rzeczy.

Po pierwsze, „nowoczesna lewica” wcale nie zdobywa serc Polaków. Nieustająco czytam felietony i analizy, że to już teraz, że pora na skręt w lewo, że już rośnie nowa siła. Umówmy się – jeśli partia nie zebrała 100 tys. podpisów, to opowieści te są mocno przesadzone. RAZEM może coś znaczyć w warszawskich realiach, gdzie duża liczba studentów i migrujących do stolicy młodych ludzi może tęsknie spoglądać na lewo. A tam w niezłym opakowaniu marketingowym znajduje RAZEM. Ale poza wielkimi ośrodkami (a dokładnie – poza wspomnianą Warszawą), lewicowej rewolucji nie ma. O przyczynach pewnie można napisać kilka doktoratów. Ale póki co – 100 tys. podpisów poparcia jest poza zasięgiem tej partii.

Po drugie, widać, że Polak… ceni pracę i aktywność zawodową.

Słabość RAZEM nie jest jednak jedynym wytłumaczeniem porażki w zbieraniu podpisów. Bo teoretycznie – krótsza praca za taką samą płacę może się podobać „apolitycznie”. A jednak, gremialnie projektu nie wspierano. To może oznaczać, że Polak, szczególnie młody, w pracy i własnej aktywności widzi szansę dla siebie. Nie boi się pracy, nie patrzy w niej na zegarek, nie szuka biurokratycznych metod by pracować mniej. To bardzo optymistyczny obraz. Pytanie – czy będzie to postawa na trwałe wpisana w zachowanie naszych rodaków. Jeśli tak się stanie – będzie to najważniejsze kryterium w ocenie szans polskiej gospodarki na przyszłość. I to będzie bardzo optymistyczna sytuacja.

Inne wpisy tego autora

Urzędnik da umowę o pracę? Jest taki projekt

Czy urzędnik będzie decydował o kształcie umowy między przedsiębiorcą a jego współpracownikiem/pracownikiem? Państwowa Inspekcja Pracy chciałaby takich rozwiązań. Osobiście wolę, by spory pracownik–pracodawca rozstrzygał jednak