„Grupa komercyjna” – jak się konkuruje z Telewizją Polską

Doceniasz tę treść?

Napisałem dzisiaj na Twitter, że wobec TVP prowadzona jest nieuczciwa konkurencja przez konkurujące z nią stacje. Polega ona na tym, że za grupę komercyjną w badaniach oglądalności telewizji, będącymi standardem na rynku, które są podstawą lokowania budżetów reklamowych, uznawana jest grupa (sic!) 16 – 49 lat. Wyniki oglądalności w tej grupie są swoistą walutą na rynku i decydują która z telewizji ile zarobi.

 

Można w zasadzie z tego wywnioskować, że niedługo zacznie mnie – 54 latka, całkowicie nieatrakcyjnego komercyjnie, zacznie mnie utrzymywać niezwykle atrakcyjny komercyjnie mój kochany Synuś, który za chwilę dojdzie do 16 wiosen!! Ucha, cha, cha!!!

Ta grupa powstała w latach 90. tych i wówczas miała swoje uzasadnienie – bogacili się wówczas ludzie młodzi, którzy byli otwarci na nowe czasy i to oni byli głównymi odbiorcami nowych produktów. Jednak co najmniej od 15 lat takie określenie najbardziej atrakcyjnej komercyjnej grupy docelowej 16-49 lat – nie ma najmniejszego sensu i utrzymywanie jest wyłącznie jako nieuczciwa konkurencja wobec TVP.

W związku z tym, że jak ktoś broni w czymkolwiek TVP to rzuca się na niego przeciwne plemię – to kilka cyferek które to pokazują.

Oto mediana dochodu rozporządzalnego Polaków wg grup wiekowych:
18 – 24: 5,393 euro/rok
25 – 49: 6,352 euro/rok
50 – 64: 6,016 euro/rok
(Źródło: Eurostat)

A oto zgromadzony przeciętny majątek :
poniżej 25 lat – 183 tys. zł
35 – 44 lata: 471 tys. zł
45 – 54 lata: 526 tys. zł
55 – 64 lata: 451 tys. zł
75+: 297 tys. Zł
(źródło: Polityka Insight)

Spójrzmy jeszcze na liczebność poszczególnych gryp docelowych:
16 – 24 lata: 3,6 mln
25 – 49 lata: 14,3 mln
50 – 64 lata: 7,8 mln
64 lata +: 6,7 mln

Nawet z najbardziej pobieżnego oglądu tych cyferek wyraźnie widać, że dla korzyści dwóch podmiotów na rynku stosuje się całkowicie nieuprawnioną metodologię i tzw. „grupa komercyjna” to czysta manipulacja i akt nieuczciwej konkurencji, na której tracą reklamodawcy i TVP.

A do swego pierworodnego, jak tylko osiągnie 16 lat – zgłaszam się po kasę i od tej chwili to on jako „grupa komercyjna”, do której ja się nie zaliczam, zacznie mi płacić za koszenie trawy. Szykuj się, młody!

Inne wpisy tego autora

Czemu z Polską można robić co się chce?

W 2018 roku Francja wypowiedziała Polsce wojnę handlową i zaczęła systemowo prześladować polskie firmy we Francji, oczywiście szermując przy tym całym wachlarzem szczytnych haseł, o

Polexit w 9 krokach

 Z coraz większą litością i zażenowaniem patrzę na różne opinie dotyczące tzw. Polexitu.  Niby powszechne jest, że jak aktor czy kompozytor wypowiada się w sprawach