ObiecankiCacanki.org – ruszył serwis obietnic wyborczych WEI

Doceniasz tę treść?

ObiecankiCacanki.org – co obiecywali, co zrobili. Monitoring obietnic wyborczych

Warsaw Enterpise Institute w drugą rocznicę ogłoszenia planu Morawieckiego postanowiło sprawdzić poziom realizacji obietnic partii rządzącej. Po przestudiowaniu programu Prawa i Sprawiedliwości i expose premier Beaty Szydło wybraliśmy 91 najbardziej kluczowych obietnic.

Poziom realizacji podzieliśmy na pięć kategorii:
1. Zrealizowane w pełni (33 obietnice) – 36,2%
2. Zrealizowane częściowo (12 obietnic) – 13,2%
3. Obietnice w dalszym ciągu są na etapie wdrażania (17 obietnic) – 18,7%
4. Obietnice zapomniane (20 obietnic) – 22%
5. Obietnice zarzucone – rząd wycofał się z nich bądź dokonuje działań sprzecznych (9 obietnic) – 9,9%

Dodatkowo także dokonaliśmy własnej oceny wszystkich obietnic w skali 1 do 5. Spośród 33 zrealizowanych obietnic 15 (45,5%) uznajemy za dobre lub bardzo dobre. Należą do nich np. zmiany wprowadzone w ramach Konstytucji dla Biznesu. 8 obietnic zrealizowanych (24,2%) uznajemy za złe bądź bardzo złe np. skrócenie wieku emerytalnego czy ustawę o obrocie ziemią rolną . Resztę oceniamy neutralnie. Gdy doliczymy do tego obietnice zrealizowane częściowo to wtedy wskaźnik pozytywnie ocenianych przez nas obietnic wzrasta do 46,6%. Maleje też odsetek ocenionych negatywnie i wynosi 20%.

Jeśli chodzi o obietnice, które są dopiero w fazie realizacji to aż 15 z 17 (88,2%) oceniane są przez nas pozytywnie np. reforma procedury cywilnej czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Cieszymy się, że niespełnionych zostało 5 z 29 (17,2%) wszystkich niezrealizowanych do tej pory obietnic. Wśród nich są bowiem takie, które uznajemy za wyjątkowo szkodliwe dla polskiej gospodarki np. zakaz outsoursingu zadań publicznych. Ubolewamy jednak, że odłożono w czasie bądź całkowicie zaniechano prac nad 13 obietnicami (44,8%). W dalszym ciągu czekamy chociażby na reformę systemu podatkowego.

Sprawdziliśmy także poziom realizacji obietnic prezydenta Andrzeja Dudy, odnosząc się do jego konstytucyjnych kompetencji. Należy przyznać, że prezydent wywiązał się ze swoich obietnic prawie w całości, choć biorąc pod uwagę ograniczone uprawnienia prezydenta, czasem z samego wywiązania się z własnych zobowiązań niewiele wynika. Dla przykładu mimo złożenia zgodnie z obietnicą projektu ustawy zwiększającej kwotę wolną od podatku do 8 tysięcy złotych, projekt ten od ponad dwóch lat czeka w sejmowej zamrażarce.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma opinię rządu, który realizuje swoje obietnice. Realizacja prawie połowy obietnic w połowie kadencji nie jest faktycznie najgorszym wynikiem, choć w dalszym ciągu rządzący mają nad czym pracować. Ważne jednak, aby jakość wprowadzanych obietnic była na wysokim poziomie a obietnice wątpliwie słuszne były poddane jeszcze raz konstruktywnej refleksji.

Warsaw Enterpise Institute co pół roku ma zamiar aktualizować stan realizacji wyborczych obietnic. Kolejna aktualizacja zapowiadana jest w 3 rocznicę wygranych wyborów przez Prawo i Sprawiedliwość.

Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej projektu ObiecankiCacanki.org

Inne wpisy tego autora

Zafundujmy im solidny klej

Ludzie z Extinction Rebellion napisali jakiś czas temu do Sejmu jakiś list. Były w nim znów standardowe dla tej grupy żądania – organizacja jakiegoś panelu klimatycznego i podobne. Ponieważ zostali – całkiem słusznie – zignorowani, zorganizowali protesty w kilku miastach.