Stanowisko WEI: Wbrew ostrzeżeniom, nadal trwają prace nad szkodliwą dla sadowników podwyżką VAT

Doceniasz tę treść?

Wbrew wcześniejszym ostrzeżeniom Warsaw Enterprise Institute, rząd przyjął projekt nowelizacji VAT, który zakłada podniesienie VAT z 5% na 23% dla napojów owocowych o zawartości naturalnego soku min. 20%. Teraz projekt zmian matrycy VAT trafił pod obrady Sejmu i od posłów zależy czy szkodliwe dla sadowników, producentów i konsumentów przepisy wejdą w życie.

 

Należy zauważyć, że podwyżka dotyczy napojów owocowych o wysokiej zawartości naturalnego soku. Polska może pochwalić się produktami, których zawartość soku w napojach jest dużo wyższa niż europejska średnia. Niektóre napoje na polskim rynku mają nawet 60% soku. To efekt stosowania do tej pory preferencyjnej stawki VAT, która nagradzała producentów za wysoką jakość i chroniła konsumentów obniżając cenę produktów, przy wykorzystaniu droższych i lepszych składników naturalnych. Zrównanie VAT dla napojów owocowych ze stawką dla napojów gazowanych będzie miało daleko idące konsekwencje dla wszystkich zainteresowanych stron.

Podwyższony podatek oznacza wzrost cen dla konsumentów nawet o 1,3 zł na litrze. Jak pokazują badania z innych rynków, przy takim wzroście ceny, konsumenci wybiorą chętniej napoje sztuczne i gazowane. By powstrzymać dalszy wzrost cen, producenci (pozbawieni zachęty fiskalnej), będą zmniejszać zawartość soku w napojach. W rezultacie, traci konsument, ponieważ otrzyma produkt gorszej jakości i droższy, niż obecnie występujące na rynku. Jeszcze raz warto podkreślić – Polska może pochwalić się niespotykaną na świecie strukturą konsumpcji. Nasze napoje charakteryzują się wysokim wkładem owocowym przy zachowaniu konkurencyjnej do napojów gazowanych cenie.

Mniejszy popyt na napoje z sokiem z owoców spowoduje spadek zapotrzebowania producentów na surowiec do ich produkcji. Szacunki podają, że rynek zbytu utraci nawet 150 tys. ton owoców rocznie. Branża sadownicza już teraz boryka się z niskimi cenami skupu, wywołanymi klęską urodzaju. W eksporcie rośnie presja ze strony producentów ukraińskich i chińskich. Rosja nadal utrzymuje embargo na polskie plony. W tej sytuacji ograniczenie wewnętrznego rynku, wywoła dalsze problemy sadowników, a tym samym niezadowolenie na obszarach wiejskich.

Warsaw Enterprise Institute apeluje do posłów o uwzględnienie konsekwencji podwyżki podatków na napoje owocowe o wysokiej zawartości soku. Na zmianach skorzystają jedynie producenci napojów sztucznych i gazowanych, a ucierpi polska branża, która przez lata wypracowała unikalną formułę polskich napojów owocowych z wysoką zawartością soku. Obok problemów dla branży, nowy VAT uderzy w konsumentów, ale najwięcej do stracenia mają sadownicy, którzy mogą dołączyć do innych grup rolników niezadowolonych ze swojej sytuacji.

Inne wpisy tego autora

Ta komisja jest zbędna!

Gdy Rosja próbuje wpływać na życie społeczno-polityczne w Polsce, nasze państwo powinno na to zdecydowanie reagować. Jednak powołana właśnie do istnienia Państwowa Komisja do spraw

[RAPORT] STAN GRY. POLSKA–GRUZJA

Prezentujemy „Stan Gry” – nasz cykl publikacji dotyczących współpracy gospodarczej Polski z państwami spoza UE. Każda z publikacji będzie przedstawiać aktualny stan relacji ekonomicznych z

[RAPORT] Zapłacą najubożsi

Od 2029 r. europejski system handlu emisjami CO2 (EU ETS) ma objąć także – obok przemysłu – ogrzewanie budynków mieszkalnych i transport prywatny. Warsaw Enterprise