PiS realizował obietnice, niestety także te złe

Doceniasz tę treść?

W weekend 5-7 lipca odbędzie się w Katowicach konferencja programowa Prawa i Sprawiedliwości. Ma być to weekend merytorycznych debat, których owocem ma być nowy program partii na przyszłą kadencje parlamentarną. Analitycy Warsaw Enterprise Institute sprawdzili jak partia realizowała swój program z 2014 roku, przygotowany przed zwycięskimi wyborami w 2015 roku.

 

Z przeanalizowania 87 kluczowych obietnic zawartych w programie sprzed 5 lat wynika, że ponad połowa z nich (53,44%) została zrealizowania. Większość z nich w takim kształcie jak zapowiadano, część jednak została zrealizowana jedynie połowicznie jak np. obietnica podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Kilka obietnic jest procesami długofalowymi (polityka mieszkaniowa państwa czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego) i o ich realizacji bądź nie, przekonamy się dopiero za kilka lat.

W ramach projektu „Obiecanki Cacanki” eksperci WEI oceniali także sensowność postulowanych propozycji.

„Realizacja ponad połowy postulatów z obszernego programu to bez wątpienia duże osiągnięcie. Niestety zrealizowano ponad 60% obietnic, które naszym zdaniem były obietnicami szkodliwymi. Objęcie steru rządów w niewielkim więc stopniu spowodowało refleksję nad wpływem tych zmian na rozwój państwa” – ocenia Kamil Rybikowski, autor zestawienia.

PiS najlepiej poradził sobie z realizacją obietnic w obszarze wymiaru sprawiedliwości (87,5%) oraz polityki prorodzinnej (75%). Spełniono postulaty reformy Krajowej Rady Sądownictwa czy połączenia urzędu Prokuratora Generalnego z Ministrem Sprawiedliwości. Wprowadzono „Program 500+” (od 1 lipca w bardziej zaawansowanej formie niż zawartej w programie) oraz udoskonalono Kartę Dużej Rodziny.

Najsłabiej spełniono obietnice w obszarze administracji (30,55%) i ochrony zdrowia (35%). Zarzucony został chociażby sztandarowy pomysł PiS w temacie zdrowia, jakim była likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia. „Nasze zestawienie pokazuje, że zwykle tam gdzie obiecywano przekazanie określonej sumy środków to obietnice realizowano. Gorzej jest natomiast z systemową reformą instytucji. Wola zmian, która wynika z programu PiS nie w pełni została zaobserwowana w praktyce rządzenia.” – dodaje Tomasz Wróblewski, prezes WEI.

Rządzący najgorzej poradzili sobie ze zmianami, które Fundacja oceniała pozytywnie, gdyż zrealizowała je w 52,32%, wobec 61,76% zrealizowanych złych obietnic. Za dobre obietnice WEI uznało chociażby obniżkę podatku CIT czy wzrost liczebności polskiej armii. Obietnice ocenione negatywnie to np. obniżka wieku emerytalnego czy ograniczenie obrotu ziemią rolną. Obietnice uznane za neutralne zostały zrealizowane w 58,69%.

Całe zestawienie do pobrania tutaj.

STRONA PROJEKTU: www.obiecankicacanki.org

Inne wpisy tego autora