Polexit – na co to komu?

Doceniasz tę treść?

Relacje Polski z Unią Europejską nie należą do najłatwiejszych. Znajdujemy się obecnie w okresie wzmożonego ich napięcia, związanego m.in. ze sporem o praworządność. W debacie publicznej coraz częściej – na razie tylko w ramach gorącej debaty, czysto hipotetycznie – rozważa się wariant polexitu, czyli wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Idee i słowa mają jednak konsekwencje, samo dyskutowanie tego scenariusza może być zapowiedzią potencjalnych zawirowań dla podmiotów gospodarczych: firm, konsumentów, inwestorów, pracowników i może skłonić je do podjęcia kosztownych działań niwelujących ryzyko.

Ekonomista Damian Olko opracował dla Warsaw Enterprise Institute raport mający na celu analizę próby odpowiedzi na pytanie, czy niepewność związana ze stanem relacji Polski z instytucjami Unii Europejskiej, łącznie z niepewnością dotyczącą scenariusza tzw. polexitu, wpływa na gospodarkę.

W związku z tym, że analiza dotyczy skutków niepewności związanej z relacjami Polska-instytucje UE w krótkim okresie i trudno jest prognozować procesy polityczne w średnim terminie, skupia się ona na skutkach braku akceptacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem.

Przy okazji promocji raportu odbyła się w środę, 1 grudnia, debata w Świetlicy Wolności pt. „Polexit – na co to komu?”.

W Dyskusji wzięli udział: Paweł Dobrowolski – główny ekonomista PFR, w latach 2011-2013 Prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, Mariusz Staniszewski – Prezes Zarządu TechFilm Sp.z.o.o., Ignacy Morawski – główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData, Damian Olko – ekonomista, Tomasz Wróblewski – prezes Warsaw Enterprise Institute. Moderatorem spotkania był  Sebastian Stodolak, Wiceprezes WEI.

Inne wpisy tego autora