Niemcy są przeciwko strategicznej autonomii Unii Europejskiej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Parlament Europejski razem z parlamentem Portugalii, która w tym półroczu przewodniczy w Unii Europejskiej, zorganizował konferencję poświęconą bezpieczeństwu i polityce zagranicznej Unii Europejskiej. Niedawny unijny wideoszczyt ujawnił duże różnice zdań przywódców co do tzw. strategicznej autonomii, którą lansuje prezydent Francji Emmanuel Macron. Francuski prezydent poddaje także pod wątpliwość współpracę państw Unii Europejskiej z Sojuszem Północnoatlantyckim w zakresie obronności. Przeciwko strategicznej autonomii Wspólnoty opowiedziały się jednak Niemcy, według których gwarantem bezpieczeństwa krajów unijnych są Stany Zjednoczone i NATO. Czy Francja chciałaby powrotu do koncepcji Europejskiej Wspólnoty Obronnej?

Gościem audycji Euranet Plus – Komentarz Europejski był Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.

Jeśli chcesz wysłuchać całej audycji, kliknij TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

WEI na Instagramie!

Nie zwalniamy tempa i proponujemy Wam nowy kanał komunikacji, na którym znajdziecie aktualności WEI, a także niepowtarzalne i niepublikowane w naszych innych mediach społecznościowych treści.

Co na to Kisiel? Debata o wolności słowa

W 30. rocznicę śmierci największego nonkonformisty PRL-u i apostoła zdrowego rozsądku Stefana Kisielewskiego zapraszamy na debatę WEI, która odbędzie się 27 września br. o godz.