Debata WEI: Jaka przyszłość firm rodzinnych? – Wyzwania rozwojowe

Doceniasz tę treść?

Warsaw Enterprise Institute zaprasza na kolejną #DebataWEI pt. „Jaka przyszłość firm rodzinnych? Wyzwania rozwojowe”, której celem jest zdiagnozowanie kondycji polskich firm rodzinnych.

 

Polskie firmy rodzinne wykazały się jednak olbrzymią zdolnością adaptacji do warunków w wolnorynkowej, zglobalizowanej gospodarce. Dzisiaj mają szansę na wyjście poza granice kraju ze swoimi usługami i produktami. Nie ma żadnego powodu, by pierwsze polskie rozpoznawalne międzynarodowo marki należały właśnie do firm rodzinnych. Żeby jednak tak się stało, muszą one rozwiązać problemy, przed którymi stoją. Jednym z nich jest np. kwestia sukcesji. W ciągu najbliższych lat ok. 50 proc. firm musi przejść proces sukcesji – tj. znalezienia następcy dla swojego założyciela. Porażka w tym względzie może skutkować rozpadem firmy, albo jej przejęciem i utratą statusu firmy rodzinnej. Inny problem – także związany z demografią – to rosnący deficyt na rynku pracy, zarówno jeśli chodzi o pracowników wykwalifikowanych, jak i specjalistów. Oznacza to konieczność przyśpieszenia procesów automatyzacji, ale też jest wyzwaniem dla polityki publicznej.

 

W debacie wezmą udział:
 
 Dr Marek Niedużak – Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii
 Jakub Ścierzyński – członek zarządu i sukcesor Instal-Projekt, członek zarządu Inicjatywa Firm Rodzinnych
Dr Małgorzata Rejmer – Prezes Zarządu Kancelarii Finansowej LEX
Maciej Panek – Prezes Zarządu Panek S.A.
Tomasz Wróblewski – Prezes Warsaw Enterprise Institute
 Tomasz Budziak – Wiceprezes Zarządu Inicjatywa Firm Rodzinnych.
 Moderator: Sebastian Stodolak – Wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.

 

 
Partnerem debaty jest Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, które jest najstarszą i największą organizacją reprezentującą firmy rodzinne. Misją Stowarzyszenia jest wspieranie wolności gospodarczej, państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego.
 
 

Inne wpisy tego autora

Ukraińskie spółki notują wzrosty na GPW

– Po weekendowej kontrofensywie w okręgu charkowskim w poniedziałek, 12 września, indeksy otworzyły się dawno niewidzianą luką wzrostową na Giełdzie Papierów Wartościowych. Mówimy tutaj o