Debata WEI: Nasze drogie nowe mieszkania

Doceniasz tę treść?

Pandemia nie zabiła rynku mieszkaniowego. W największych miastach Polski od 2020 r. wzrosły o nawet kilkanaście procent. Analitycy prognozują, że średnie ceny mieszkań w Polsce w 2021 r. wzrosną nawet o 10 proc. Popyt na mieszkania jest wysoki, a kredyt historycznie tani. Jednak wciąż nie każdego Polaka stać na własne cztery kąty. Szacuje się, że w Polsce brakuje ok. 2 mln mieszkań. Ponad 45 proc. ludzi w wieku 25-34 mieszka z rodzicami, gdy wskaźnik ten wynosi średnio w krajach Unii 28,6 proc.

 
 
Zatem: mieszkań jest wciąż za mało, są coraz droższe, a do tego nie wszystkim się podoba to, w jaki sposób są budowane. Ciasne, według niektórych szpetne osiedla apartamentowców nazywane są „patodeweloperką”. Pojawiają się głosy proregulacyjne głoszące, że należy patodeweloperkę ograniczyć. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Czy w mieszkalnictwo powinno wejść aktywnie państwo? Cóż, stara się to robić, ale z różnym skutkiem. Może trzeba ten rynek zderegulować i ograniczając biurokrację jeszcze silniej ożywić place budowy? Jest jakaś trzecia droga?

 
Na te pytania odpowiemy podczas Debaty Warsaw Enterprise Institute pt. Nasze Drogie Mieszkania – Debata WEI o polskim rynku nieruchomości.

 
 W debacie wezmą udział:
 – Dr Czesław Bielecki – architekt, publicysta
Prof. Marek Bryx – kierownik Katedry Miasta Innowacyjnego, SGH
Jarosław Pucek – wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości
Michał Kubicki – deweloper, CPM Center Management Polska
Rafał Trzeciakowski – ekonomista, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju
 Moderator: Sebastian Stodolak – Szef Departamentu Badań i Analiz WEI
 

Inne wpisy tego autora

Ukraińskie spółki notują wzrosty na GPW

– Po weekendowej kontrofensywie w okręgu charkowskim w poniedziałek, 12 września, indeksy otworzyły się dawno niewidzianą luką wzrostową na Giełdzie Papierów Wartościowych. Mówimy tutaj o