Debata WEI: Polska w pandemii – Działanie aparatu przymusu

Doceniasz tę treść?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Warsaw Enterprise Institute zaprasza na debatę prezentująca kolejny Raport z cyklu „Polska w pandemii”, w którym analizujemy działanie polskiego aparatu przymusu podczas pandemii.

 

Jednym z najważniejszych wątków czasu walki z epidemią jest sposób, jaki państwo wykorzystuje do tego służby, na czele z policją. Mamy tu, niestety, do czynienia z wieloma problemami, wynikającymi m.in. z braku podstaw prawnych do wielu podejmowanych przez służby działań w zakresie egzekwowania reżimu sanitarnego. Podstawy prawne, stanowiące przesłankę do karania obywateli i przedsiębiorców, były zmieniane z ogromną częstotliwością. Ich jakość była powszechnie krytykowana. Kwestionowano ich zgodność z konstytucją, a w przypadku rozporządzeń – również zgodność z ustawami, na podstawie których były wydawane. Z tej sytuacji powinniśmy wyciągnąć wnioski dotyczące zarówno procesu stanowienia prawa, także w sytuacjach nadzwyczajnych, jak i sposobu zaangażowania służb w jego egzekwowanie oraz samej ich organizacji i wykorzystania. Wnioski te przedstawia Łukasz Warzecha w nowym #RaportWEI pt. „Działanie aparatu przymusu w pandemii”. Raport jest drugą z czterech publikacji, w których podsumowaliśmy rok funkcjonowania państwa w czterech różnych wymiarach: ochrony zdrowia, sądów i policji, gospodarczym i zarządzania konfliktem społecznym.
 
 
W debacie wezmą udział:
Łukasz Warzecha – dziennikarz, publicysta, komentator polityczny. Autor raportu WEI
Robert Gwiazdowski – prawnik, Szef Rady Programowej WEI
Wojciech Klicki – prawnik, Fundacja Panoptykon
Adrian Szymczyk – przedsiębiorca z Karpacza, uczestnik akcji otwieraMY
Tomasz Wróblewski – Prezes Warsaw Enterprise Institute
Moderator: Sebastian Stodolak – Szef Departamentu Badań i Analiz WEI

Inne wpisy tego autora

Debata WEI: Cyberbezpieczeństwo – jak o nie zadbać?

Warsaw Enterprise Institute zaprasza na #DebataWEI pt. „Cyberpezpieczeństwo – jak o nie zadbać?”. Debata połączona będzie z prezentacją naszego najnowszego Raportu pt. „Jakie regulacje dla cyberbezpieczeństwwa?” autorstwa