Debata wokół książki Daniela Susskinda „Świat bez pracy”

Doceniasz tę treść?

Debata inspirowana naszą najnowszą książką Wydawnictwa WEI autorstwa Daniela Susskinda „Świat bez pracy” odbyła się w miniony poniedziałek na ul. Złotej 44. Konflikt dźwiękowy wywołujący lawinę niezadowolenia ze strony publiczności internetowej nie przeszkodził jednak prelegentom w stworzeniu merytorycznej dyskusji.

Nowe technologie zawsze wywoływały panikę związaną z zastępowaniem pracowników przez maszyny. W przeszłości takie obawy były nieuzasadnione i wielu ekonomistów utrzymuje, że tak jest i dziś. Czy rzeczywiście postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji oznaczają, że rynek pracy przyszłości staje się miejscem zagrożenia? Czy postęp technologiczny może przynieść bezprecedensowy dobrobyt? Czy potwierdzi się stwierdzenie, że praca i dochody nie powinny stanowić sensu naszego życia?

Na większość z tych pytań odpowiedzieli podczas debaty prelegenci: Tomasz Wróblewski – prezes WEI, Rafał Zaorski – założyciel Trading Jam, Piotr Wielgomas – prezes zarządu Bigram S.A. oraz Mikołaj Pisarski – Prezes Instytutu Misesa.

Piotr Wielgomas podkreślił, że rewolucja zawsze stworzy potężne obszary rynku pracy, jak cała branża technologiczna gaming czy metaversum. – Metaversum to dziesiątki firm pracujące na rzecz równoległego świata. Dla Tomasza Wróblewskiego udoskonalenie się nowej technologii doprowadziło do komplikacji prawa. – Aktywne państwo spowoduje, że prawo będzie tak skomplikowane i tak złożone, że prawników będzie musiało być jeszcze więcej. Dlaczego? Maszyny nie będą w stanie rozwiązać niektórych problemów – dodał prezes WEI.

Według Rafała Zaorskiego spekulanci zadają sobie pytanie, dlaczego tak świat wygląda. Albo mamy rację, dobrze prognozując rzeczywistość, albo przegrywamy pieniądze. Moje podejście do bullshit jobs jest takie, że będzie tego coraz więcej. Mikołaj Pisarski w pewien sposób zakończył debatę, mówiąc: – Nie zmienia się logiczna struktura naszych umysłów, nie zmienia się fakt, że nasze umysły są subiektywne i nieskończone. Zmieniają się peryferia. Susskind zmienia daleko idącą tezę, że te maszyny będą konsekwentne w każdym kolejnym rozdaniu.

Debatę można obejrzeć, klikając TUTAJ.

Zapraszamy także do lektury najnowszej pozycji Wydawnictwa WEI! Książkę można kupić tutaj.

 

Inne wpisy tego autora