Lotos i Orlen muszą połączyć siły, aby sprostać konkurencji w branży! – relacja z debaty

Doceniasz tę treść?

W rozmowie udział wzięli: Jacek Ciborski – Ekspert Departamentu Fuzji i Przejęć PKN Orlen, Marcin Roszkowski – Prezes Instytutu Jagiellońskiego, Szymon Witkowski – analityk prawny Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Jakub Pawłowski – dziennikarz, analityk, Sebastian Stodolak – Wiceprezes Warsaw Enterprise Institute, Radosław Jankiewicz (moderator) – Polska Agencja Prasowa.

Przejęcie przez PKN Orlen Grupy Lotos planowane jest w połowie tego roku. Fuzja umożliwi stworzenie jednego, silnego koncernu multienergetycznego, którego częścią będzie również PGNiG.

Jak fuzja może wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne Polski i naszego regionu? – Na światowym rynku liczą się duzi gracze. Takim będzie Grupa Orlen po połączeniu z Grupą Lotos. (…) Lotos, opierając się wyłącznie na sprzedaży i produkcji paliw, może w przyszłości bardzo stracić na znaczeniu. Szansą na to, aby działać na innych rynkach, jest połączenie z Orlenem – mówił Szymon Witkowski. – Bardzo ważne jest partnerstwo strategiczne z Saudi Aramco, największym producentem ropy naftowej na świecie, które zapewni Grupie Orlen większe i stabilne dostawy ropy. (…) Poszukiwanie partn+erów strategicznych spoza Rosji jest teraz kluczowe – dodał.

– Poczucie, że jesteśmy bezpieczni w ujęciu geopolitycznym, pozwoli na stworzenie potężnego lokalnego gracza jako przeciwwagi dla koncernów ze wschodu i wzmocni przekonanie, że mamy karty, które możemy rozgrywać także w kryzysowych sytuacjach – zwrócił uwagę Sebastian Stodolak. Niezwykle ważne jest, aby szukać alternatyw dla importu surowców takich, jak gaz, ropa i węgiel z Rosji. –

Dywersyfikacja dostaw, którą konsekwentnie realizuje PKN Orlen, jest właściwym kierunkiem – zaznaczył Marcin Roszkowski.

– Globalny rynek mocno się dziś zmienił. Połączenie Orlenu z Lotosem będzie przeciwwagą dla silnej konkurencji, która płynie z regionu Bliskiego Wschodu, gdzie powstają nowoczesne rafinerie, a także z rynku amerykańskiego, który odrodził się po rewolucji łupkowej i zaczął maksymalnie eksploatować swoje moce rafineryjne – podkreślił Jacek Ciborski. Jak dodał, fuzja Orlenu z Lotosem będzie wiązała się również optymalizacją przetwórstwa ropy naftowej, poprawą efektywności kosztowej czy rozwojem w kierunku paliw alternatywnych.

Uczestnicy debaty zastanawiali się też, czy transakcja będzie korzystna dla odbiorców detalicznych. – Wprowadzenie na nasz rynek nowych graczy zwiększy konkurencyjność, a to zawsze pozytywny sygnał dla klientów – podkreślał Sebastian Stodolak.

 

Partnerem Debaty był PKN Orlen S.A

Inne wpisy tego autora