Nieczęsto, ale słuchają!

Doceniasz tę treść?

Podpisane wczoraj (20 stycznia br.) przez Ministra Rolnictwa rozporządzenie ws. prowadzenia schronisk dla zwierząt realizuje część z postulatów, które przedstawiliśmy w petycji z lipca 2021 r. „Walczmy z bezdomnością wśród zwierząt! Zalegalizujmy przytuliska!”. Petycję przygotowaliśmy wraz z Pomorską Fundacją Bracia Mniejsi, a podpisało ją niemal 30 organizacji pozarządowych oraz 455 internautów. 

W naszej petycji zwracaliśmy uwagę na nieracjonalnie wyśrubowane wymogi regulacyjne, które wykluczały istnienie małych schronisk dla zwierząt. Rozporządzenie wprowadza tu ważne rozróżnienie, stanowiąc, że schronisk utrzymujących od 15 do 35 zwierząt nie będą dotyczyć przepisy, którym podlegają większe schroniska. To de facto legalizacja przytulisk, które teraz będą mogły zmienić swój status na rozpoznawany przez prawo i bardzo ważna zmiana dla setek organizacji i niewielkich gmin, które będą mogły legalnie prowadzić działalność prozwierzęcą.

Określono także sposoby identyfikacji, obowiązek czipowania i wprowadzania do baz danych zwierząt przebywających w schronisku. To rozwiązanie ograniczy skalę oszustw i wyłudzania publicznych pieniędzy, a zwiększy środki dla potrzebujących zwierząt. Na tę kwestię także zwracaliśmy uwagę w petycji.

Rozporządzenie nie jest tak elastyczne i wolnościowe, jak można by było sobie tego życzyć, ale kierunek zmian jest dobry.

Inne wpisy tego autora

[STANOWISKO] Pozwólcie budować bez pozwoleń!

Rząd zapowiada, że od 2023 r. pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych na własne cele mieszkaniowe przejdą do historii. Warsaw Enterprise Institute popiera każdą inicjatywę ustawodawczą,

[RAPORT] Obrona powszechna dla Polski

Od rosyjskiej aneksji Krymu i agresji wobec Ukrainy w 2014 r. obserwowaliśmy zdecydowane pogorszenie środowiska bezpieczeństwa w bezpośrednim otoczeniu Polski. Białoruś i Rosja wykorzystały w