Nowelizacja co 8 godzin! Konieczny pakiet stabilizacyjny dla polskiego prawa

Doceniasz tę treść?

Od początku roku do 30 czerwca w Polsce opublikowano 517 nowelizacji ustaw – wyliczył Warsaw Enterprise Institute. Oznacza to, że średnio co 8 godzin publikuje się w Polsce łaty legislacyjne.

 
WEI stoi na stanowisku, że chaos będący skutkiem kompulsywnego i nieprzemyślanego stanowienia prawa, zwiększa niepewność wśród przedsiębiorców, paraliżuje inwestycje prywatne w gospodarce. Z tego względu w obliczu wojenno-pandemicznych zawirowań na globalnych rynkach konieczna jest głęboka reforma stanowienia prawa Polsce.
 
Warsaw Enterprise Institute rekomenduje przyjęcie pakietu stabilizacyjnego dla polskiego prawa: 5 zasad systemowych, które pozwolą uzdrowić polską legislację. Wszystkie one – by były maksymalnie skuteczne – powinny być wdrażane jednocześnie.
  1. Wydłużenie vacatio legis – 12-miesięczne vacatio legis dla przepisów regulujących bądź wpływających bezpośrednio na funkcjonowanie polskiej gospodarki. Cel: danie podmiotom gospodarczym możliwości realnego zapoznania się z wszystkimi istotnymi planowanymi zmianami w prawie.
  2. Wszystkie zmiany jednego dnia – przepisy regulujące bądź wpływające bezpośrednio na funkcjonowanie polskiej gospodarki wchodzą w życie raz do roku. Cel: jak przy 1) oraz większa roztropność prawodawcy przy tworzeniu prawa.
  3. Ograniczony okres obowiązywania przepisów – wygaszanie przepisów w razie braku ich pozytywnej ewaluacji. Cel: zwiększenie efektywności prawa.
  4. Zasada „Dwa za jeden” – wymóg kompensacji nowych regulacji usuwaniem starych. Cel: jak przy 2) oraz zmniejszenie kosztów biurokracji po stronie firm.
  5. Przeglądy regulacyjne – regularna analiza całości korpusu regulacji gospodarczych i usuwania szkodliwych. Cel: likwidacja nawisu prawnego, który odziedziczyliśmy po poprzednich rządach. Odchudzenie prawa.

Czytaj więcej TUTAJ.
 

Warsaw Enterprise Institute od lat zwraca uwagę na patologie w procesie stanowienia prawa w Polsce.

Inne wpisy tego autora

Monitor ukraiński nr 3

W ramach realizacji Serwisu Odbudowy Ukrainy, nowego projektu Centrum Studiów Strategicznych WEI, monitorujemy na bieżąco sytuację gospodarczą i społeczną w ośmiu obwodach Ukrainy Zachodniej. W