Omówienie najważniejszych i najaktualniejszych problemów gospodarczych i ekonomicznych – dane Alior Banku

Doceniasz tę treść?

Biorąc pod uwagę gospodarcze i ekonomiczne wydarzenia, jakich doświadczamy podczas tegorocznych wakacji, z pewnością nie sposób nazwać tego czasu „sezonem ogórkowym” – podają analitycy Alior Banku. Z czym musieliśmy mierzyć się w ostatnim czasie? Zapraszamy do lektury kilku najważniejszych informacji.

Europejski Bank Centralny w lipcu dokonał pierwszej od prawie 10 lat podwyżki stóp procentowych, podwyższając stopy mocniej, niż to wcześniej sugerował, a więc nie o 25 p.b., ale o 50 p.b. Dodatkowo niezmiennie utrzymują się napięcia związane z wojną, jaką wytoczyła Ukrainie Rosja, co może dla krajów Unii Europejskiej oznaczać, że tej zimy odnotowane zostaną duże problemy z zaopatrzeniem w energię. Warto dodać, że już teraz występują problemy z podażą energii z powodu upalnego lata i niskiego poziomu wód gruntowych, który wpływa na ograniczenie mocy produkcyjnych wielu elektrowni. Do geopolitycznych niepokojów w Europie doszło także za sprawą zaostrzenia relacji na linii Pekin–Waszyngton (chodzi o postrzeganie statusu Tajwanu), co doprowadziło do wzrostu ryzyka destabilizacji w globalnych łańcuchach dostaw.

Wymienione problemy odbywają się dodatkowo w czasie, gdy Stany Zjednoczone znajdują się na stromej ścieżce podwyżek stóp procentowych, których w lipcu dokonał amerykański bank centralny (Fed). Fed, przy nowych rekordach inflacji konsumenckiej oraz bardzo dobrych czerwcowych danych z rynku pracy zdecydował się na podwyżkę stóp o 75 p.b. (do 2,25–2,50%), czyli w podobnej skali jak w czerwcu. Zadaniem podwyżek jest schłodzenie koniunktury w USA i przez to ograniczenie presji na wzrost cen w gospodarce.

Należy także wspomnieć o chińskiej gospodarce, która ma za sobą najsłabszy okres od I kw. 2020 r., czyli od pierwszego uderzenia pandemii COVID-19. W II kw. 2022 r. PKB wzrosło zaledwie o 0,4% r/r wobec 4,8% r/r w I kw. 2022 r. Tym, co najbardziej hamowało chińską gospodarkę, były głównie pandemiczne obostrzenia. Mimo poluzowania obostrzeń w czerwcu i chwilowego ożywienia, wciąż jednak gospodarka pozostaje pod presją kumulujących się problemów strukturalnych, w tym głównie zalążków kryzysu na rynku nieruchomości oraz słabości konsumenta poturbowanego przez okres pandemii.

Jeżeli zaś chodzi o polską gospodarkę, to jest ona obecnie w fazie wyraźnego hamowania rozgrzanej koniunktury. Analitycy Alior Banku szacują, że w II kw. br. PKB Polski rósł o 6,5% r/r wobec 8,5% r/r w I kw. br.

 

Informacje pochodzą z najnowszego wydania miesięcznika Nawigator Alior Banku, który poświęcony jest sytuacji gospodarczej oraz rynkom akcji, obligacji i surowców. Aktualne oraz historyczne opracowania znajdują się również na stronie internetowej Alior Bank S.A. w zakładce „Biuro Maklerskie”, następnie zakładka „Doradztwo inwestycyjne”, w części poświęconej strategiom inwestycyjnym.

Inne wpisy tego autora