Polska socjalem stoi!

Doceniasz tę treść?

Stopa inwestycji w Polsce z roku na rok drastycznie maleje. W 2019 roku w naszym kraju na inwestycje przeznaczono 18,3% PKB (416 mld zł), zaś rok później (wciąż brak danych za ubiegły rok) było to zaledwie 16,7% PKB (388 mld zł)! Dlaczego rząd nie chce przeznaczyć więcej pieniędzy na inwestycje? Może dlatego, że coraz więcej inwestuje w… wydatki socjalne?

W grudniu opublikowaliśmy kolejną edycję raportu Cwanego Mikołaja, w którym udowadniamy, że Polska bezustannie trwoni pieniądze podatników na różnego rodzaju prezenty dla swoich wyborców. Wiemy już, że rozdawnictwo to kosztowało każdego pracującego Polaka 3761 zł. Na co jeszcze rządzący wydają dużo? Chociażby na wydatki socjalne*, na które w 2020 roku przeznaczono aż 22% PKB (511 mld zł). To o 123 miliardy więcej niż na inwestycje, a przecież to od inwestycji zależy nasz długotrwały dobrobyt!

Jak rozkładają się poszczególne wydatki polskiego rządu? Pokazują to poniższe tabele:

 

 

 

* Do wydatków socjalnych zalicza się transfery pieniężne (emerytury) czy nieodpłatne usługi finansowane z podatków (szkolnictwo, ochrona zdrowia).

Inne wpisy tego autora

[RAPORT] STAN GRY. Polska-Azerbjedżan

Prezentujemy „Stan Gry” – nowy cykl publikacji dotyczących współpracy gospodarczej Polski z państwami spoza UE. Każda z publikacji będzie przedstawiać aktualny stan relacji ekonomicznych z

Ocalcie nasz głos w sieci!

Instytucje Unii Europejskiej finalizują prace nad regulacją ograniczającą swobodę wymiany poglądów w sieci. Platformy internetowe będą w praktyce urzędowo zobowiązane wprowadzić „shadow ban”, tj. istotne