[RAPORT] Wielka niewiadoma. Przyszłość uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy

Spośród różnych obszarów niepewności kwestia uchodźców napływających z Ukrainy do Polski wyróżnia się szczególnym znaczeniem dla przyszłości naszego kraju. Jeszcze w styczniu 2022 r. możliwość nagłego pojawienia się na naszym terytorium dodatkowego 2,9 mln osób wydawała się czysto teoretyczna i mimo że uczulali na nią eksperci – w tym eksperci Warsaw Enterprise Institute – decydenci tylko pobłażliwie kiwali głowami, nie podejmując żadnych realnych działań przygotowawczych. Wojna jednak wybuchła. Ziścił się scenariusz masowego napływu uchodźców, wymuszając na polskim społeczeństwie, gospodarce oraz instytucjach państwa natychmiastowe dostosowania. Z jednej strony – biorąc pod uwagę błyskawiczne tempo imigracji z Ukrainy – obecną sytuację można nazwać kryzysem. Z drugiej strony jest to kryzys, który można (nie bez olbrzymiego wysiłku) przekuć na szansę, zarówno dla Polski, jak i dla uchodźców.

Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, kto właściwie do Polski przybywa, jaki rynek pracy zastaje i jakie branże powitają go z otwartymi rękami, a także temu, jak odnajdują się w tym wszystkim instytucje edukacji, zdrowia i opieki społecznej. Autorzy niniejszego raportu swoich analizach opierają się na możliwie najświeższych danych.

 

POBIERZ

Inne wpisy tego autora

O przyszłości gotówki w naszym kraju zdecydują Polacy

W związku z postępem technologicznym, globalna rewolucja finansowa premiuje płatności bezgotówkowe. Ograniczanie fizycznej gotówki w obiegu gospodarczym jest niestety regulacyjnie wspierane przez polityków. Eksperci, którzy