Eberhardt: dla Rosji to jest wojna o wszystko

Doceniasz tę treść?

Adam Eberhardt, wiceprezes WEI w wywiadzie dla Radia Wnet komentował ostatnie liczne ostrzały ukraińskich miast. – Były one elementem trwającej zemsty Putina za uszkodzenie Mostu Krymskiego. Taktyką wojskową Rosji jest niszczenie infrastruktury cywilnej i energetycznej, co ma na celu zasiać panikę i strach. Moim zdaniem jest to absolutnie skazane na niepowodzenie i wręcz wzmacnia ducha ukraińskiej obrony. Jest to po prostu szaleństwo z punktu widzenia taktyki rosyjskiej – powiedział. – Wiadomo, zima wprowadza bardzo ważny element nieprzewidywalności w zużycie nośników energii. Do tej pory to, co Ukrainę ratowało, to paradoksalnie głębokie załamanie gospodarcze. W roku 2022 PKB Ukrainy zmaleje od 40 do 50 proc. To oznacza również zmniejszenie produkcji przemysłowej. A to z kolei zmniejszenie zapotrzebowania na źródła energii, dzięki temu Ukraina sobie radzi. Ponadto, oczywiście wsparcie ze strony państw europejskich, w tym Polski – dodał.

Dr Adam Eberhardt podaje, że z punktu widzenia Rosji, to jest wojna o wszystko: zniszczenie Ukrainy, a nawet ukraińskości. – Nie jest to osiągalnie, ale wydaje, że decydenci polityczni Rosji, a właściwie ten jeden jedyny główny decydent polityczny na Kremlu zdaje się tego nie rozumieć.

Całego wywiadu można posłuchać TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

Eberhardt o wojnie w Ukrainie: Mamy impas

– W rok 2023 Ukraina wchodziła z bardzo dużą dozą optymizmu, licząc na skuteczną kontrofensywę, która być może załamie nie tylko armię rosyjską, ale wręcz