5 najważniejszych książek o energetyce

Doceniasz tę treść?

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym odcinkiem „Książkowego SKANERA Warsaw Enterprise Institute”. Zmiany klimatyczne, zawirowania na rynkach energii, wojny surowcowe – to nasza dzisiejsza rzeczywistość, z którą jesteśmy konfrontowani jeszcze mocniej poprzez wojnę i gazowy szantaż Federacji Rosyjskiej. Odpowiedź na pytanie, jak z tego kryzysu wyjść wydaje się kluczowa. Dlatego dziś przyglądamy się książkom poświęconym energetyce i bezpieczeństwu energetycznemu. Zachęcamy do lektury!

 

1. Rafał Zasuń, Bartłomiej Derski „Wiek energetyków”

Aby poradzić sobie z teraźniejszością, warto poznać przeszłość. Z takiego założenia wyszli autorzy „Wieku energetyków”, którzy w swojej pozycji prowadzą nas przez historię polskich zawirowań energetycznych. Cofają się daleko, bo aż do roku 1745. Czytając „Wiek energetyków”, znajdziemy odpowiedzi na pytania takie, jak kto i dlaczego budował pierwsze elektrownie pod zaborami? Kto mógł pozwolić sobie na opłacenie rachunków za światło w dwudziestoleciu międzywojennym? Czym charakteryzowały się realia budów PRL-owskich elektrowni, które dziś są podstawą naszej gospodarki? Jak przebiegała transformacja energetyczna po 1989 r.? Teza książki mówiąca, że energia jest „prometejskim płomieniem cywilizacji”, wydaje się szczególnie dziś absolutnie trafiona. Czytając ją, można odnieść wrażenie (i będzie ono miało pokrycie w historii), że Polska od wieków miała kłopoty z nadążaniem za zmianami i adaptacją do nowych wyzwań energetycznych. Dziś też jesteśmy spóźnieni. Trzeba czytać Zasunia i Derskiego oraz wyciągać wnioski na przyszłość.

 

2. Urszula Kuczyńska „Atom dla klimatu”

Jeśli już zapoznaliśmy się z historią, warto spojrzeć w przyszłość. A atom wbrew wielu obiegowym opiniom tą przyszłością jest i nie ma zbyt wielu poważnych alternatyw. Pomimo świetnego PR-u i wszechobecnej promocji energii odnawialnych widzimy, że wobec szantażu energetycznego Rosji panele fotowoltaiczne i wiatraki sprawy nam nie załatwiają. Urszula Kuczyńska, autorka książki „Atom dla klimatu” przekonuje, że atom jest rozwiązaniem. „Musimy odejść od spalania ropy i jej pochodnych, a także od spalania gazu. Po prostu musimy przestać spalać wszystkie węglowodory kopalne i zacząć produkować energię elektryczną bez nich. Wiemy, jak to zrobić. Zestaw narzędzi pozwalających to osiągnąć jest krótki i stały, a najpotężniejszym z nich jest energetyka jądrowa” – pisze we wstępie autorka. Kuczyńska, która od lat zajmuje się zagadnieniami energetycznymi cierpliwie i spokojnie wyjaśnia podstawowe pojęcia, pokazuje też argumenty przemawiające za energetyką jądrową. Przekonuje, że działać trzeba szybko i pilnie, nie ma czasu do stracenia. „Atom dla klimatu” to pozycja również dla tych, którzy sporo wiedzą o tej czystej i ekologicznej energii. Warto.

 

3. Guillaume Pitron „Wojna o metale rzadkie”

W tle kryzysu energetycznego trwa międzynarodowa wojna o surowce. Wnikliwie śledzi ją francuski dziennikarz śledczy Guillame Pitron współpracujący z „Geo” i „National Geographic”. To jego pierwsza książka, w której przedstawia kulisy ukrytego oblicza transformacji energetycznej oraz cyfrowej. Francuz pracował nad swoją publikacją sześć lat, prowadził swoje śledztwo w aż dwunastu krajach. Jedną z głównych tez w książce jest ta, że dokonując transformacji energetycznej, popadamy w inne uzależnienia – od metali rzadkich. Chodzi o kobalt, wolfram, grafit, platynowce. Wszystkie są potrzebne do budowy elektrycznych aut, paneli słonecznych czy smartfonów. W tle pozyskiwania surowców czai się przemoc, wykorzystywanie biednych i dzieci z krajów Trzeciego Świata. Pitron raczy nas kontropowieścią o przechodzeniu na zieloną energię, przekonuje, że świat poniesie znacznie większe koszty, niż pierwotnie się to wydaje – geopolityczne, surowcowe, a także środowiskowe. Bardzo ciekawa, odwracająca narracja, która rzuca inne światło na realia kryzysu klimatycznego.

 

4. Daniel Yergin „Nowa Mapa”

O tym, że mocne, trwałe i zbyt ufne związki energetyczne prowadzą do długofalowych konsekwencji opowiada książka Daniela Yergina, amerykańskiego eksperta w dziedzinie energii, laureata nagrody Pulitzera za publikację „Nafta, władza, pieniądze”. Opisy i konkluzje zawarte w „Nowej Mapie” pokazują np., jak wielkie błędy popełniły Niemcy, uzależniając się energetycznie od Rosji. Yergin kreśli swoistą klimatyczną mapę interesów, dzieląc ją na sześć obszarów – USA, Rosję, Chiny, Bliski Wschód, a także na mapę klimatu i mapę „drogową”. Jedną z wiodących spraw, którą zajmuje się autor, jest energetyczna niezależność poszczególnych graczy. Ale wątków Yergin porusza wiele, co można śmiało uznać za atut książki. Czytelnik nie będzie się nudził, zyska wgląd w szerokie spectrum tematyczne, choć najwyraźniej celem autora nie było usilne poszukiwanie jednoznacznych odpowiedzi na omawiane przez siebie kwestie.

 

5. Marcin Popkiewicz „Zrozumieć transformację energetyczną”

Świeżo wydana książka jednego z wiodących polskich głosów, które domagają się szybkich działań w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Autor nie poprzestaje na gładkich hasłach i powierzchownych stwierdzeniach. Jest fizykiem i zasypuje nas danymi, a także matematycznymi obliczeniami. Od lat przekonuje o palącej potrzebie odejścia od paliw kopalnych, a ta książka jest logiczną konsekwencją jego działania. Wydaje się, że pozycja może być pomocna nie tylko dla pojedynczego czytelnika, ale może też stanowić swoisty drogowskaz dla samorządów, urzędników i administracji centralnej. Pomimo skomplikowanej specyfiki Marcin Popkiewicz pisze językiem prostym i zrozumiałym. Warto sięgnąć po tę lekturę, nawet jeśli ma się obiekcje co do lansowanej przez autora tezie o potrzebie radykalnych i szybkich działań.

 

Przy okazji zachęcamy także do zapisów na konferencję WEI pt. „Bezpieczeństwo energetyczne czasu wojny. Przekształcenia rynku ropy i gazu w państwach Trójmorza”, która odbędzie się już 3 listopada! Więcej informacji TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

5 najlepszych książek o libertarianizmie

Dawno nas nie było? No to jesteśmy z powrotem! I zapraszamy na kolejny „Książkowy SKANER Warsaw Enterprise Institute”. Tym razem polecamy literaturę wolnościową. I to

5 najlepszych książek o miłości

Zapraszamy na kolejny odcinek „Książkowego SKANERA Warsaw Enterprise Institute”! Mamy luty, a więc walentynkowy miesiąc miłości. Z tego powodu, dość nietypowo tym razem, proponujemy Państwu…

5 najciekawszych książek 2023 roku

Zapraszamy na pierwszy w tym roku „Książkowy Skaner Warsaw Enterprise Institute”. Mamy nadzieję, że po świątecznej przerwie jesteście Państwo głodni… kolejnych ciekawych lektur. Ten rok