5 najważniejszych książek o świętach Bożego Narodzenia

Doceniasz tę treść?

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym odcinkiem „Książkowego skanera Warsaw Enterprise Institute”. Skrzypiący pod butami śnieg, który niedawno pięknie obsypał nasze mieszkania, rozświetlone miejskie choinki, balkony blokowisk i płoty domostw, niepowtarzalna atmosfera, gorączka zakupów i szykujący prezenty Święty Mikołaj. Nie mogło być inaczej. Dzisiejszy „Skaner” poświęcony jest zbliżającym się świętom Bożego Narodzenia i najciekawszym świątecznym pozycjom. Dla dorosłych, dzieci i maluchów. Zachęcamy do lektury.

 

 1. Ulf Nilsson, Emma Adbåge „Hurra, są święta!” 

To książka dedykowana dzieciom od 6. do 10. roku życia. Główną postacią w tej nieco zwariowanej historii jest prosiaczek Rufus, który boi się świąt. Za radą starego knura ucieka z gospodarstwa, obawiając się, że trafi jako danie na świąteczny stół. Początkowo Rufusowi Mikołaj kojarzy się z myśliwym, a Boże Narodzenie z poczuciem zagrożenia. Błąka się i doświadcza różnych przygód. Niebawem jednak poznaje kota i dwie myszy, z którymi się zaprzyjaźnia i zmienia swoje nastawienie. Zwierzaki wspólnie przygotowują się do gwiazdki z pomocą podręcznika „Święta w naszym domu”. To opowiadanie o wartościach takich jak przyjaźń, rodzina i poszanowanie dla odmienności. Wszystko owiane aurą Bożego Narodzenia. Baśniowa atmosfera plus zimowy, świąteczny klimat. Lektura ciepła, miła, w sam raz dla dzieciaków.

Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami świątecznymi Wydawnictwa WEI

2. Iwona Banach „Wigilia ze skutkiem śmiertelnym”

Z dziecięcego, sielankowego klimatu przenosimy się w inne rejony. Czy można połączyć komedię, kryminał i Boże Narodzenie? Można, Iwona Banach robi to całkiem sprawnie. Jej książka jest o zbrodni, do której dochodzi w niewielkiej miejscowości, w Leszynie. Wydawałoby się, że każda ściana ma tu uszy, jednak zagadka morderstwa  nie jest łatwa do rozwikłania. Ofiara ma za sobą tajemniczą przeszłość i szereg nierozwiązanych spraw, które ciągnęły się za nią aż po grób. Wszystko zaczyna się od rozpadu związku Miłki. Nieświadoma faktu rodzina postanawia urządzić sielskie święta z zaręczynami pary. Plany wywracają się jednak do góry nogami, na wierzch wypływają stare brudy. Niech jednak nie zamartwia się ten, kto sądzi, że będzie to ciężki i brutalny kryminał, bo całość okraszona jest dowcipem, przymrużeniem oka, a dodatkowo podsypana białym puchem i owinięta świątecznymi dekoracjami.

Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami świątecznymi Wydawnictwa WEI

3. Christopher Moore „Najgłupszy anioł”

To bestseller New York Timesa i Publisher’s Weekly. Autor znany jest z poczucia humoru i trafnych diagnoz społecznych, które przemyca w swojej prozie. Ta pozycja była firmowana jako „Najzabawniejsza amerykańska powieść 2005 roku”. W miasteczku Pine Cove trwa świąteczna gorączka, bowiem gwiazdka tuż, tuż. Pozytywna aura nie wszystkich jednak poniosła. Zmartwiony jest 7-letni Joshua Baker, który jest pewien, że widział Świętego Mikołaja, który oberwał w głowę łopatą i został zamordowany. Jego jedynym życzeniem jest, by wrócił do żywych. Pomóc w tym mógłby archanioł Rajzel, który pojawia się na ziemi po to, by spełnić życzenie jakiegoś dziecka. Ale, że jest to mało metodyczny i poukładany anioł, tworzy wokół siebie dużo zamieszania. Rajzel doprowadzi między innymi do świątecznego przyjęcia, które miasto na długo zapamięta jako wydarzenie przerażające, ale zarazem niesamowicie zabawne.

Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami świątecznymi Wydawnictwa WEI

4. John Green, Maureen Johnson, Lauren Myracle „W śnieżną noc”

Trójka pisarzy specjalizujących się w literaturze młodzieżowej połączyło siły i napisało trzy powiązane ze sobą opowieści. Wszystko zaczyna się od burzy śnieżnej, która zasypuje miasteczko Gracetown. Daje to początek kilku wątkom, także romantycznym. Opowiadanie numer jeden to „Podróż wigilijna”. Akcja dzieje się na Florydzie. Nastoletnia bohaterka o imieniu Dougal jedzie pociągiem do dziadków, ponieważ jej rodzice zostali aresztowani tuż przed świętami pod zarzutem niecodziennego przestępstwa (nie będę wszystkiego zdradzał). Maszyna ulega jednak awarii, a dziewczyna trafia do Gacetown, gdzie święta spędza w towarzystwie poznanej tam rodziny. Drugie opowiadanie to „Bożonarodzeniowy cud pomponowy”. Nastoletni Tobin również jest w Gracetown i podobnie jak Dougal trafia do pubu Waffle House. Jego rodzice utknęli na konferencji w Bostonie, więc święta przychodzi mu spędzić z najlepszymi przyjaciółmi. W Gracetown nic jednak nie układa się tak, jak powinno, więc Tobina czekają perypetie. W trzecim opowiadaniu pojawia się magia. Dzieje się bardzo dużo, a nie wszystkie wątki są spójne i uporządkowane. Mamy tu miniaturową świnkę czekającą na odbiór ze sklepu, samozwańczego anioła stróża oraz historię miłosną i tęsknotę po rozstaniu. W trzecim opowiadaniu jest chyba zbyt dużo grzybków w świątecznym barszczu, ale całość nie powinna przyprawiać o niestrawność.

Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami świątecznymi Wydawnictwa WEI

5. Karol Dickens „Opowieść wigilijna”

Wymieniliśmy nowości, książki dla dzieci, romantyczne pozycje dla dorosłych. Nie można jednak pominąć w tym zestawieniu absolutnej klasyki Dickensa. Ponadczasowa i odporna na ząb czasu. Dla tych, którym jakimś cudem (bynajmniej nie świątecznym) ta książka umknęła, przypominamy: Stary kupiec, Ebenezer Scrooge, znany ze skąpstwa w Wigilię Bożego Narodzenia wraca do domu po pracy w swoim kantorze. Tam zjawia się duch jego wspólnika, Jakuba Marley’a, który ostrzega: jeśli Scrooge się nie zmieni, po śmierci czeka go wieczna męka. Zjawa zapowiada także odwiedziny trzech innych duchów, dzięki którym los starego skąpca może się odmienić. Duchy rzeczywiście przybywają i ukazują Ebenezerowi przeszłość, teraźniejszość i przyszłość (jeśli jego życie się nie zmieni). Skąpiec pod wpływem tych wizyt ulega przemianie. Są książki, które warto czytać młodszym i do których można wracać po wielokroć. „Opowieść wigilijna” jest jedną z nich.

 

Inne wpisy tego autora