Gwiazdowski: O rety, stagflacja!

02fa9d7e044500621d3819472416

Doceniasz tę treść?

W najnowszym felietonie dla Biznes Interia Robert Gwiazdowski pisze:

Ma być w Polsce stagflacja. To takie zjawisko makroekonomniczne (a jakże) polegające na jednoczesnym występowaniu w gospodarce zarówno wysokiej inflacji, jak i stagnacji gospodarczej.

Czy to aby nie jest sprzeczne z teorią samego Johna Keynesa? Przecież podaż pieniądza miała wzrost gospodarczy pobudzać? I co? Nie pobudziła? Ale makroekonomiści ze szkoły Keynesa już dawno sprzecznościami między teorią Mistrza a praktyką przestali się przejmować. Bo by powariowali. Przyczyn stagflacji upatrują w negatywnym szoku… podażowym! Ale jak to? Czyżby podaż miała w gospodarce większe znaczenie niż popyt, który można pobudzić przy pomocy drukowania pieniędzy? Toż to jakieś „austriackie gadanie”! Wiadomym jest przecież wszystkim absolwentom kursów Keynesizmu-Kaleckianizmu, że sir John obalił nie tylko prawo rynków Saya, ale ostentacyjnie zignorował twierdzenia Szkoły Austriackiej (Menger, Mises, Hayek). Bo były one niegodne tego, by on swój wielki umysł miał sobie nimi zaprzątać.

Cały artykuł można przeczytać TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

Gwiazdowski: Reprywatyzacja i praworządność

W najnowszym felietonie dla „Rzeczpospolitej” Robert Gwiazdowski pisze:   Dwie prawnicze informacje zaprzątnęły uwagę publiczności na początku tygodnia. Pierwsza taka, że Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że

Gwiazdowski: Same hity

Czytam narzekania, dlaczego nie może być więcej HiT-ów – czyli podręczników do Historii i Teraźniejszości. Otóż dlatego, że hit to już był. W 2014 roku. A

Gwiazdowski: Czeka nas naprawdę trudny czas

W najnowszym felietonie dla Biznes Interia Robert Gwiazdowski pisze: Błędy trudniej naprawiać niż ich nie popełniać. PiS wbrew wszystkim i wszystkiemu popełniał błąd za błędem.