Piotr Palutkiewicz w Telewizji wPolsce!

palutkiewicz

Doceniasz tę treść?

Piotr Palutkiewicz, wiceprezes WEI był gościem Anny Grabowskiej w Telewizji wPolsce. W rozmowie odpowiedział na pytanie jakie będą skutki obniżenia podatków na surowce energetyczne.

Zdaniem wiceprezesa Warsaw Enterprise Institute w krótkim czasie tarcze antyinflacyjne stanowią dobre rozwiązanie i na pewno pozwolą zmniejszyć oddziaływanie inflacji (przynajmniej wskaźnikowo) na polską gospodarkę. Ale zaznaczam, że będzie to rozwiązanie krótkoterminowe, ponieważ tarcze są to narzędzia czasowe. W momencie, kiedy ceny energii na światowych, zewnętrznych rynkach nie spadną, a tarcze antyinflacyjne zakończą swój okres obowiązywania, doświadczymy wzrostu tych cen i inflacji w kolejnych kwartałach. Jest to więc trochę gra na czas, choć – jak zaznaczyłem – rozwiązania te są dobre i pokazują jeszcze jedną rzecz. Da się bowiem zmniejszać obciążenie podatkowe, akcyzowe i składkowe w sposób sprawny. Oczywiście  z jakimś wpływem na budżet po stronie przychodowej, ale jednak rząd potrafi to zrobić skutecznie i szybko, jeśli tylko chce.

Więcej informacji TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

Ile mocy na polskim rynku pracy?

W najnowszym felietonie dla Forum Polskiej Gospodarki Piotr Palutkiewicz pisze: W debacie o polskiej gospodarce dominują problemy. Rosnąca inflacja, zagrożone tempo wysokiego wzrostu PKB, słabnący