Robert Gwiazdowskiego: System podatkowy nadaje się do wyrzucenia

Doceniasz tę treść?

Robert Gwiazdowski w swoim felietonie dla portalu Interia Biznes pisze:

Uparcie powtarzam, że tak zwane składki na tak zwane ubezpieczenia emerytalne i zdrowotne nie mają nic wspólnego ze składkami ani z ubezpieczeniami. To są podatki celowe przeznaczone na pieniężne świadczenia emerytalne i rzeczowe świadczenia zdrowotne. Oczywiście pieniędzy z tych składek na te świadczenia i tak brakuje, więc rząd musi dopłacać na nie z budżetu – czyli z innych podatków. I w końcu dzięki PiS to się niechcący wydało. Jest więc szansa, że zmniejszy się liczba Polaków, którzy myślą, że nie płacą żadnych podatków. A jest takich póki co ponad 20 proc. Teraz już chyba będą wiedzieć, że je jednak płacą. Czy wyciągną z tego jakieś wnioski? Obawiam się, że nie. Aczkolwiek podobno nadzieja umiera ostatnia.

Nie jest to jednak najgorsze, że statystyczny wyborca nie wie, ile na co płaci. Z dyskusji (czyli z awantury) w mediach społecznościowych wynika, że elity też nie wiedzą. Podatki już dawno temu przestały służyć celowi fiskalnemu – czyli pozyskiwaniu środków na finansowanie niezbędnych działań państwa. Służą celom politycznym i ideologicznym. W dłuższej perspektywie czasu musi to prowadzić do finansowej katastrofy. Póki co prowadzi do politycznych bojów.

Jeśli chcesz przeczytać więcej, kliknij TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

(Nie)Praworządność

Idea rządów prawa stała się w Polsce przedmiotem ożywionego dyskursu prawnego po wyborach (prezydenckich i parlamentarnych) w 2015 roku, który sprawia, niestety, wrażenie politycznego, a