Tomasz Wróblewski w ,,Poranek WNET”

Tomasz Wróblewski w ,,Poranek WNET”

Doceniasz tę treść?

W audycji „Poranek WNET”  Tomasz Wróblewski komentował  sytuację Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej:

Joe Biden zupełnie był nieprzygotowany na robienie polityki międzynarodowej, globalnej. Najlepszym tego przykładem był Afganistan. Szybkie wycofanie się i próba skoncentrowania na tym wszystkim co się dzieje w Stanach Zjednoczonych. Budowanie nowego ładu politycznego w Ameryce, przesuwanie środka ciężkości od konserwatywnej, republikańskiej Ameryki w stronę daleko liberalnych Stanów Zjednoczonych. To był główny cel. Wielkie programy Prezydenta Bidena dotyczące: rekonstrukcji infrastruktury, rekonstrukcji instytucji Amerykańskich i przebudowy porządku społecznego.  W zasadzie wszystkie legły w gruzach. Nie udało mu się tego przeprowadzić, przynajmniej w takim formacie jakim chciał przez Kongres, ale też w żaden sposób nie był przygotowany na prowadzenie polityki międzynarodowej.

Osłabiony wewnętrznie, wizerunkowo i moralnie Prezydent Biden nie bardzo sobie z tym radzi. Cały jego skład doradców politycznych, międzynarodowych to osoby, które próbowały budować jeszcze za czasów Prezydenta Obamy jakiś konsensus, porozumienie z Rosją. Ten sławny reset, czyli odsuwanie Stanów Zjednoczonych od tego zagrożenia ze strony Rosji. Oczywiście wielu polityków i analityków mówi o tym, że Stany Zjednoczone muszą skoncentrować się na Chinach i stąd przesunięcia środka ciężkości. Natomiast jeżeli przyglądamy się Chińsko Amerykańskim stosunkom także nie widzimy tutaj wzmocnienia Amerykańskiego autorytetu.

 

Cała audycja dostępna tutaj

Inne wpisy tego autora

Robert Gwiazdowski: Liberalne wiatraki

Zadanie dla Wysokiego Sądu: ile wiatraków musi wybudować PGE? I jak bardzo podnieść ceny? Przed Sądem Okręgowym w Łodzi rozpoczął się proces z powództwa Fundacji Greenpeace Polska przeciwko PGE