5 najlepszych książek o polityce

Doceniasz tę treść?

Przyszedł czas na kolejny odcinek „Książkowego SKANERA Warsaw Enterprise Institute”. Jesteśmy rozpolitykowanym narodem, czas jest polityczny, świeżo po wyborach, nie dziwi zatem, że zaproponujemy Państwu pięć książek o polityce. Od kuchni. Miłej lektury!

 

1. Marzena Domaros, „Dziennik Anastazji P.”

Dla jednych tandeta i grafomania, dla innych pełna pikanterii podróż po politycznych arkanach lat 90. I to bardziej od łóżka, aniżeli od kuchni. Prawda jest jednak taka, że ta pozycja zrobiła furorę i sprzedała się w ponad 400 tysiącach egzemplarzy, co pozwoliło autorce na spłatę kilkuletnich długów. Czytałem ją jako młodzieniec i do dziś pamiętam poszczególne frazy z lektury. Nie jest to pisarstwo wysokich lotów, niemniej świetnie wpisuje się w nasz temat i wiele zdradza w kontekście politycznym. Jeśli kogoś interesuje na przykład dlaczego Leszek Miller miał być zdaniem autorki świetnym kochankiem, a Stefan Niesiołowski przeciwnie, ta książka jest dla Państwa. Warto polecić czytelnikom młodszym, gdyż nie zmęczą się (krótka lektura), a i czegoś o latach 90. w ciekawym zwierciadle się dowiedzą.

 

2. John Ikenberry „Po zwycięstwie”

Jak kształtował się światowy porządek? W jaki sposób zmieniały się rola i ranga instytucji międzynarodowych? Jakie są składowe sukcesu wielkich mocarstw oraz gdzie w tym wszystkim jest demokracja? Na te, a także inne pytania ciekawych odpowiedzi udziela amerykański politolog, John Ikenberry. Autor „(…) analizuje powojenne rozstrzygnięcia w historii nowożytnej, dowodząc, że potężne państwa dążą do zbudowania stabilnych i opartych na współpracy relacji, ale rodzaj porządku, który się ostatecznie wyłania, zależy tak naprawdę od ich zdolności do podejmowania się zobowiązań i gotowości do ograniczania własnej władzy”. Książka zainteresuje wszystkich tych, którzy lubią polityczno-społeczne analizy i poszukiwanie dogłębnych odpowiedzi w odmętach wielkiej polityki.

 

3. Douglas Murray „Przedziwna śmierć Europy”

Brytyjski autor, publikujący między innymi na łamach „Spectatora” czy „Wall Street Journal” kreśli pesymistyczną wizję przyszłości starego kontynentu. Europa według Murraya dąży do powolnej autodestrukcji poprzez odrzucenie własnych wartości, problemy demograficzne, podejście do masowej migracji. Autor nie siedzi wyłącznie za biurkiem, wyjeżdża do Paryża, Berlina, czy na Lampedusę, by wysłuchać historii tamtejszych ludzi i przyjrzeć się zagadnieniom z bliska. Murray widzi problem między innymi w poczuciu winy, który mieszkańcy Europy nieustannie w siebie tłoczą. „Na każdym etapie Murray cofa się o krok, aby objąć spojrzeniem szersze kwestie, które mogą doprowadzić do upadku kontynentu europejskiego, od atmosfery masowych ataków terrorystycznych po stopniową erozję naszych wolności”.

 

4. Robert D. Kaplan „Tragizm polityki naszych czasów”

Autor przez lata pełnił funkcję korespondenta wojennego, a zarazem komentatora politycznego. I po latach nasunęła mu się smutna konkluzja. Otóż właśnie tytułowy tragizm dominuje w światowej polityce: „wielkie dylematy polityki międzynarodowej nie wynikają z konfrontacji dobra ze złem, kiedy wybór jest oczywisty, ale z rywalizacji dobra z dobrem, kiedy wybory są trudne moralnie, nie do pogodzenia i obarczone konsekwencjami. To przejmujące rozważania nad znaczeniem stosunków międzynarodowych dla życia narodów”. Aby dokopać się do wnętrza politycznych problemów, Kaplan sięga szeroko; od starożytnych dramaturgów, przez Szekspira, po niemieckich filozofów. Lektura, która może inspirować.

 

5. Tymothy Snyder „Droga do niewolności”

Dokąd zmierzamy? Do większej wolności czy zniewolenia? Autokracje i oligarchie za nic mające prawo i porządek społeczny szanujący wolność, znów podniosły swój groźny łeb. „Wierzyliśmy, że koniec zimnej wojny przyniesie ostateczne zwycięstwo demokracji i zapewni wolność przyszłym pokoleniom. Byliśmy naiwni. Autorytaryzm powrócił do Rosji i Putinowska oligarchia bogaczy znalazła sojuszników na całym świecie” – pisze znany w świecie autor, który w swojej książce z 2019 roku przewidział szereg zawirowań społeczno-prawno-politycznych. Snyder zastanawia się, w którą stronę przesunie się wahadło, czy demokratyczny, zachodni świat obroni swoje wartości i pryncypia, czy stoczy się na dno nękany przez podstępnych wrogów.

Inne wpisy tego autora