Cykl: Kulawi władcy, odc. 3 „Kompromitacje instytucji międzynarodowych”

Doceniasz tę treść?

Gdy koronawirus zaczynał rozprzestrzeniać się po świecie, Światowa Organizacja Zdrowia zapewniała, że nie ma zagrożenia. Krytykowała USA za to, że te zablokowały możliwość podróżowania swoich obywateli do Chin. Okazało się także, że już pod koniec grudnia 2019 roku WHO wiedziała, iż koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka, a mimo to przez trzy kolejne tygodnie nie ujawniała tej prawdy…

Instytucje międzynarodowe prezentują się jako prężne organizacje działające dla dobra ludzkości, czasami niemal jako zbawcy zagubionego ludu albo jako ostatnia deska ratunku dla potrzebujących pomocy państw narodowych. Problem w tym, że tego rodzaju instytucje nie są nieomylne, popełniają gafy i błędy. W historii łatwo znaleźć kilka mniej lub bardziej doniosłych wpadek organizacji międzynarodowych. W trzecim odcinku serii „Kulawi władcy” prezentujemy największe afery kompromitujące instytucje międzynarodowe takie jak WHO czy ONZ.

„Kulawi władcy” to cykl pięciu filmów dokumentalnych, w których przyjrzeliśmy się międzynarodowym instytucjom powołanym do rozwiązywania problemów tego świata: likwidacji biedy, zapewnienia pokoju między narodami, czy zwiększania poziomu dobrobytu. Wzniosłe hasła, które przyświecają takim organizacjom, często nie przekładają się na rzeczywistości. Trawi je korupcja, nieefektywność, biurokracja czy upolitycznienie. Nasza seria wskazuje na konieczność zreformowania kluczowych instytucji międzynarodowych tak, by były bardziej demokratyczne, przejrzyste i lepiej służyły swoim nominalnym celom. Wydaje nam się, że dyskusja na ten temat nie jest obecnie wystarczająca i nikt nie prowadzi aktywnych działań naprawczych. Tymczasem w świecie, borykającym się z poważnymi globalnymi wyzwaniami, jest to konieczność.

Obejrzyj też pierwszy i drugi odcinek naszej serii:

Inne wpisy tego autora