Podcasty Warsaw Enterprise Institute

Doceniasz tę treść?

1 odcinek podcastu WEI

Katarzyna Szumlewicz: Młodzi ludzie boją się „rodzicielstwa z problemami”

Gościem Warsaw Enterprise Institute w pierwszym odcinku PODCASTU WEI jest dr Katarzyna Szumlewicz – pedagożka i filozofka. Pracuje w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na stanowisku adiunkta.

Badania Katarzyny Szumlewicz dotyczą teorii wychowania i są poświęcone przede wszystkim zagadnieniu emancypacji społecznej. Analizuje też literaturę piękną. W swojej ostatniej książce „Miłość i ekonomia w literackich biografiach kobiet” bada dzieła literackie z XIX i XX wieku pod kątem społecznej pozycji kobiet i ich możliwości emancypacyjnych. Aktualnie prowadzi prace nad książką, poświęconą perspektywie zdolności Marthy Nussbaum. Katarzyna Szumlewicz uzyskała doktorat na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Na podstawie dysertacji doktorskiej wydała książkę „Emancypacja przez wychowanie, czyli edukacja do wolności, równości i szczęścia”, za którą otrzymała nagrodę rektora UW.

Słuchaj na Spotify, Google Podcasts i wkrótce także na Apple Podcasts!

2 odcinek podcastu WEI

Michał Banaś: Thomas Sowell kością w gardle lewicowych ekonomistów

Gościem Warsaw Enterprise Institute w drugim odcinku PODCASTU WEI jest Michał Banaś, Dyrektor Wydawnictwa WEI, który opowiada o książce Wydawnictwa pt. Dyskryminacja i Nierówności Thomasa Sowella.

Dyskryminacja i Nierówności rzuca wyzwanie osobom wierzącym w to, że da się wyjaśnić różnice w zakresie rezultatów ekonomicznych za pomocą wyłącznie jednego czynnika, jak dyskryminacja, wyzysk czy genetyka. Przedstawia własną, nowatorską analizę, opartą na zupełnie innym podejściu – popartą empirycznymi dowodami na podstawie danych z całego świata. Nie chodzi o to, by proponować jakąś konkretną poprawkę polityczną, ale by wyjaśnić, dlaczego tak wiele poprawek okazało się kontrproduktywnych, a także by zdemaskować pewne pozornie niemożliwe do przezwyciężenia przekłamania stojące za wieloma z tych kontrproduktywnych działań.

Książkę można kupić TUTAJ.

Słuchaj na Spotify, Google Podcasts i wkrótce także na Apple Podcasts

3 odcinek podcastu WEI

Robert Gwiazdowski: Nie możemy mówić o przywracaniu w Polsce praworządności, bo jej nigdy nie było

Gościem Warsaw Enterprise Institute w trzecim odcinku PODCASTU WEI jest prof. Robert Gwiazdowski – jeden z najbardziej charyzmatycznych polskich prawników, komentatorów gospodarczych i politycznych. Gwiazdowski opowiada o swojej książce pt. (Nie)praworządność.

Kwestia praworządności pochłania debatę publiczną od lat. Jak zabrać w tej dyskusji stanowisko? I o czym w zasadzie dyskutujemy? Dowiecie się tego z książki.

  • Książka tłumaczy, w jaki sposób strony dyskursu manipulują definicją „praworządności”.
  • Tłumaczy, jak dużo reliktów PRL wciąż czai się w polskim systemie sprawiedliwości.
  • Z naszej pozycji dowiesz się, czy z „praworządnością” w Polsce da się jeszcze „coś zrobić”? Jak zbudować „państwo prawa”?

Książkę można kupić TUTAJ.

Słuchaj na Spotify, Google Podcasts i wkrótce także na Apple Podcasts

4 odcinek podcastu WEI

Cezary Kaźmierczak: Jesteśmy w momencie, w którym będzie układać się nowa architektura bezpieczeństwa w Europie

Gościem Warsaw Enterprise Institute w kolejnym odcinku PODCASTU WEI jest Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i członek Zarządu Warsaw Enterprise Institute.

Tematem podcastu była Agenda Polska 2030.

Dynamika wydarzeń ostatnich lat sprawia, że przed Polską otwiera się dzisiaj historyczna możliwość. Od tego, jak wykorzystamy już dziś rosnące znaczenie Polski w Europie, może zależeć nie tylko nasz dobrobyt i bezpieczeństwo, ale porządek polityczny całej Europy. Dlatego rozpoczynamy nową edycję projektu Agenda Polska 2030, w której jako środowisko i szeroki zespół ekspertów odniesiemy się do najważniejszych wyzwań i stanu państwa w obszarach sądownictwa, edukacji i szkolnictwa wyższego, ochrony zdrowia, gospodarki, polityki społecznej oraz bezpieczeństwa. Zapraszamy do udziału w debacie promującej to wydarzenie, zapisać można się TUTAJ. Więcej informacji w podcaście.

Słuchaj na Spotify, Google Podcasts i wkrótce także na Apple Podcasts

5 odcinek podcastu WEI

Cezary Bachański: Dlaczego Facebook upadnie

Gościem Warsaw Enterprise Institute w kolejnym odcinku PODCASTU WEI jest Cezary Bachański, przedsiębiorca, szef agencji zatrudnienia Inter-Factor Polska i ekspert WEI.

Cezary Bachański postawił na swoim Twitterze bardzo śmiałą tezę, że Facebook niebawem przestanie istnieć. Czy to możliwe? Jeśli tak to, dlaczego i co go zastąpi? Zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu!

Słuchaj na Spotify, Google Podcasts i wkrótce także na Apple Podcasts

6 odcinek podcastu WEI

Filip Konopczyński: Nie należy traktować chatbotów jako narzędzia, które da nam ostateczną prawdę

Gościem Warsaw Enterprise Institute w kolejnym odcinku PODCASTU WEI jest Filip Konopczyński – prawnik, specjalista ds. regulacji sztucznej inteligencji i nowych technologii w Fundacji Panoptykon. Filip odpowiada za monitoring i analizę regulacji sztucznej inteligencji oraz nowych technologii. Prowadzi działania rzecznicze, przygotowuje raporty, badania i analizy, współpracuje z mediami, sektorem publicznym oraz prywatnym. Stypendysta German Marshall Fund of the US i Visegrad Insight. Absolwent prawa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Słuchaj na Spotify, Google Podcasts i wkrótce także na Apple Podcasts.

7 odcinek podcastu WEI

Marek Lachowicz: 1560 zł rocznie poniesie przeciętna polska rodzina przez nową politykę UE

Gościem Warsaw Enterprise Institute w kolejnym odcinku PODCASTU WEI jest Marek Lachowicz – ekonomista. Autor i współautor licznych analiz gospodarczych przygotowywanych na zlecenie Komisji Europejskiej, ministerstw RP, a także instytucji sektora publicznego i prywatnego. Badawczo i zawodowo zainteresowany wykorzystaniem ekonometrii i statystyki w modelowaniu ekonomicznym oraz konkurencyjnością gospodarek. Przygotowuje rozprawę doktorską z ekonometrii szeregów czasowych. Autor naszego najnowszego raportu pt. „Zapłacą najubożsi”.

Słuchaj na Spotify, Google Podcasts i wkrótce także na Apple Podcasts.

8 odcinek podcastu WEI

Radosław Kaleta: Smak wolności w powietrzu – czy Białoruś może przejść na naszą stronę?

Gościem Warsaw Enterprise Institute w kolejnym odcinku PODCASTU WEI jest Radosław Kaleta, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Profesor uczelni, kierownik Katedry Białorutenistyki UW. Członek Międzynarodowej Asocjacji Białorutenistów, Towarzystwa Języka Białoruskiego oraz Polskiego Towarzystwa Białorutenistycznego. W obszar jego zainteresowań naukowych wchodzą m.in. glottodydaktyka polonistyczna, białorutenistyczna i porównawcza, translatoryka, leksykologia, leksykografia, lingwistyka konfrontatywna oraz socjolingwistyka. W latach 2007–2017 opublikował w Polsce, Czechach, na Litwie i Białorusi 61 prac naukowych.

Słuchaj na Spotify, Google Podcasts i wkrótce także na Apple Podcasts.

9 odcinek podcastu WEI

Katarzyna Szumlewicz: Czy Polacy są już woke?

Gościem Warsaw Enterprise Institute w kolejnym odcinku PODCASTU WEI jest ponownie dr Katarzyna Szumlewicz, która została zaproszona do podcastu z uwagi na najnowszy raport WEI pt. Czy Polacy są woke?

Dr Katarzyna Szumlewicz to pedagożka i filozofka. Pracuje w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na stanowisku adiunkta.

Słuchaj na Spotify, Google Podcasts i wkrótce także na Apple Podcasts.9

Inne wpisy tego autora