Podcasty Warsaw Enterprise Institute

Doceniasz tę treść?

1 odcinek podcastu WEI

Katarzyna Szumlewicz: Młodzi ludzie boją się „rodzicielstwa z problemami”

Gościem Warsaw Enterprise Institute w pierwszym odcinku PODCASTU WEI jest dr Katarzyna Szumlewicz – pedagożka i filozofka. Pracuje w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na stanowisku adiunkta.

Badania Katarzyny Szumlewicz dotyczą teorii wychowania i są poświęcone przede wszystkim zagadnieniu emancypacji społecznej. Analizuje też literaturę piękną. W swojej ostatniej książce „Miłość i ekonomia w literackich biografiach kobiet” bada dzieła literackie z XIX i XX wieku pod kątem społecznej pozycji kobiet i ich możliwości emancypacyjnych. Aktualnie prowadzi prace nad książką, poświęconą perspektywie zdolności Marthy Nussbaum. Katarzyna Szumlewicz uzyskała doktorat na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Na podstawie dysertacji doktorskiej wydała książkę „Emancypacja przez wychowanie, czyli edukacja do wolności, równości i szczęścia”, za którą otrzymała nagrodę rektora UW.

Słuchaj na Spotify, Google Podcasts i wkrótce także na Apple Podcasts!

2 odcinek podcastu WEI

Michał Banaś: Thomas Sowell kością w gardle lewicowych ekonomistów

Gościem Warsaw Enterprise Institute w drugim odcinku PODCASTU WEI jest Michał Banaś, Dyrektor Wydawnictwa WEI, który opowiada o książce Wydawnictwa pt. Dyskryminacja i Nierówności Thomasa Sowella.

Dyskryminacja i Nierówności rzuca wyzwanie osobom wierzącym w to, że da się wyjaśnić różnice w zakresie rezultatów ekonomicznych za pomocą wyłącznie jednego czynnika, jak dyskryminacja, wyzysk czy genetyka. Przedstawia własną, nowatorską analizę, opartą na zupełnie innym podejściu – popartą empirycznymi dowodami na podstawie danych z całego świata. Nie chodzi o to, by proponować jakąś konkretną poprawkę polityczną, ale by wyjaśnić, dlaczego tak wiele poprawek okazało się kontrproduktywnych, a także by zdemaskować pewne pozornie niemożliwe do przezwyciężenia przekłamania stojące za wieloma z tych kontrproduktywnych działań.

Książkę można kupić TUTAJ.

Słuchaj na Spotify, Google Podcasts i wkrótce także na Apple Podcasts

3 odcinek podcastu WEI

Robert Gwiazdowski: Nie możemy mówić o przywracaniu w Polsce praworządności, bo jej nigdy nie było

Gościem Warsaw Enterprise Institute w trzecim odcinku PODCASTU WEI jest prof. Robert Gwiazdowski – jeden z najbardziej charyzmatycznych polskich prawników, komentatorów gospodarczych i politycznych. Gwiazdowski opowiada o swojej książce pt. (Nie)praworządność.

Kwestia praworządności pochłania debatę publiczną od lat. Jak zabrać w tej dyskusji stanowisko? I o czym w zasadzie dyskutujemy? Dowiecie się tego z książki.

  • Książka tłumaczy, w jaki sposób strony dyskursu manipulują definicją „praworządności”.
  • Tłumaczy, jak dużo reliktów PRL wciąż czai się w polskim systemie sprawiedliwości.
  • Z naszej pozycji dowiesz się, czy z „praworządnością” w Polsce da się jeszcze „coś zrobić”? Jak zbudować „państwo prawa”?

Książkę można kupić TUTAJ.

Słuchaj na Spotify, Google Podcasts i wkrótce także na Apple Podcasts

Inne wpisy tego autora